Ulga dla pacjentów! Refundacja leków od 1 kwietnia!

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plan wprowadzenia rewolucyjnych zmian już od pierwszego kwietnia, obiecując nie tylko ulgę finansową, ale także nowe opcje leczenia dla pacjentów. Od 1 kwietnia nadchodzi refundacja leków!

Duża ulga dla pacjentów!

Począwszy od 1 kwietnia, pacjenci będą płacić niższe ceny za rodzime leki. Resort zdrowia opublikował listę produktów objętych zniżką wraz z informacją o producentach tych leków. Na liście znajduje się 353 leki pochodzące z dziesięciu różnych fabryk. Pacjenci otrzymają 10 lub 15 procent zniżki przy zakupie tych produktów w aptece.

Zdjęcie Ulga dla pacjentów! Refundacja leków od 1 kwietnia! #1

Te leki zostaną objęte refundacją od 1 kwietnia

Dodatkowo, od 1 kwietnia, listy refundacyjne będą zawierać dwie nowe kategorie leków, które będą objęte refundacją. Pacjenci skorzystają z niższych cen w aptece:

ZOBACZ TAKŻE: Poruszające oświadczenie na profilu Celine Dion. To pożegnanie…

  • 10 procent, jeśli lek jest produkowany w Polsce lub jego substancja czynna pochodzi z polskiej produkcji - oznaczone na liście G1.

Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, cytostatyczne, hipoglikemizujące, hipolipemizujące, hipotensyjne, przeciwarytmiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwreumatyczne, przeciwparkinsonowskie, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego- informuje Puls Medycyny.

  • 15 procent, jeśli lek jest produkowany w Polsce przy użyciu substancji czynnej wyprodukowanej w Polsce - oznaczone na liście G2.

Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: hipoglikemizujące, hipotensyjne, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych- czytamy w Pulsie Medycyny.

Lista G1 obejmuje 329 leków o indywidualnych kodach GTIN. Znajdują się na niej prawie 84 substancje czynne lub ich połączenia, sklasyfikowane w 71 grupach limitowych.

Nowe możliwości leczenia dla pacjentów

Od 1 kwietnia wzrosną możliwości leczenia chorób ginekologicznych, kardiologicznych i onkologicznych. Minister Leszczyna podkreśla znaczenie refundacji leków takich jak pembrolizumab dla pacjentek z chorobami ginekologiczno-onkologicznymi oraz ezetymibu dla osób z problemami sercowymi. To istotny krok w kierunku poprawy opieki zdrowotnej dla wszystkich!

Minister Izabela Leszczyna zaznaczyła, że nowa lista leków refundowanych nie tylko korzysta dla pacjentów, ale również wspiera polski przemysł farmaceutyczny. Poprzez promowanie leków polskich, wyprodukowanych w kraju, ministerstwo zdrowia stawia na rozwój krajowej produkcji farmaceutycznej.

Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie lekowym pacjentów. Celem jest także zwiększenie udziału w rynku leków wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny, a także zachęta do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna na czwartkowej konferencji prasowej.

Udostępnij: