Ulga na dziecko! Rodzice mogą otrzymać nawet 2700 zł zamiast 1112,04 zł?!

Zbliża się pomału koniec składania deklaracji podatkowych za 2023 rok. Rodzice mogą otrzymać zwrot w wysokości nawet 2700 zł. W jakich przypadkach można liczyć na zwrot takiej kwoty?

Niespełna miesiąc dzieli nas od końca daty do składania PIT. Jak się okazuje rodzice, którzy podjęli decyzję o rozwodzie tez mogą starać się o zwrot podatku. Istnieją pewne luki w prawie podatkowym, które dają możliwość uzyskania zwrotu nawet do 2700 złotych na jedno dziecko.

Ulga na dziecko także w przypadku rozwodu

Jedną z większych ulg, jakie mogą zdobyć rodzice jest ulga prorodzinna. Uprawnia ona do zmniejszenia podatku, a także w wielu przypadkach do otrzymania zwrotu i to często w niemałej kwocie.

Sytuacja ta zmienia się w przypadku osób rozwiedzionych. Pojawia się wtedy dylemat, który z rodziców może starać się o otrzymanie takiej ulgi.

Z przepisów bowiem jasno wynika, że ulgę na dziecko może odliczyć tylko jeden rodzic. W tej sytuacji wymagane jest, aby rozwiedzeni małżonkowie dogadali się w tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE: Wyciekły wyniki badań toksykologicznych zmarłego Gabriela Seweryna!

Istnieje jednak pewne rozwiązanie, o którym nie wszyscy wiedzą. W prawie jest pewna luka, która umożliwia uzyskanie sporych pieniędzy nawet w takiej sytuacji jak rozwód.

Luka w prawie dla rozwiedzionych

Rodzice rozwiedzeni mogą otrzymać większe pieniądze od skarbówki. Jest to całkowicie zależne od nich. Jeśli są tylko w stanie porozumieć się w tej kwestii mogą naprawdę wiele zyskać.

W sytuacji kiedy rodzice rozwiedzeni posiadają 3. dzieci, kwota na jedno z nich może być większa.

Wynika to z prostych zasad, zgodnie z którymi można otrzymać:

  • 1112,04 zł ulgi - na pierwsze dziecko,

  • 1112,04 zł ulgi - na drugie dziecko,

  • 2000,04 zł ulgi - na trzecie dziecko,

  • 2700 zł ulgi - na czwarte i każde kolejne dziecko

Aby w taki sposób dokonać odliczenia ulgi, ważne jest, aby wszystkie dzieci były odliczone do podatku przez jednego rodzica. W tej sytuacji nie jest ważne czy będzie to mama czy ojciec.

Kiedy otrzymają zwrot, będzie to z wielką korzyścią dla nich, gdyż otrzymają więcej pieniędzy do podziału, bo za trzecie (albo czwarte i kolejne) dziecko dostaną więcej niż 1112,04 zł.

Kto może starać się o ulgę prorodzinną?

Nie każdy może skorzystać z tego rodzaju ulgi. Konieczne do jej otrzymania, jest spełnienie dwóch istotnych warunków.

Zdjęcie Ulga na dziecko! Rodzice mogą otrzymać nawet 2700 zł zamiast 1112,04 zł?! #1

Pierwszym z nich jest konieczność osiągnięcia dochodów opodatkowanych włącznie wg skali podatkowej (np. z umowy o pracę), dla osób wychowujących jedynaków także nieprzekraczaniu limitów dochodów, które wynoszą:

  • 112 tysięcy złotych - dla małżeństw i samotnych rodziców

  • 56 tysięcy złotych - dla osób niepozostających w związku małżeńskim (też przez część roku)

Jeżeli chodzi o same dzieci muszą one być:

  • niepełnoletnie

  • mieć 18-25 lat, kontynuować naukę i nie osiągać dochodów lub osiągać dochody nie wyższe niż 9061,28 zł

  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności.

Udostępnij: