W tym roku podatek od psów wzrósł, dotykając znaczną część właścicieli czworonogów. Polacy zobowiązani są do uregulowania tej opłaty, a jego termin mija 30 kwietnia. O ile wzrosły opłaty?
- Kto ma obowiązek uiszczenia opłaty?
- Jaka jest wysokość podatku od psa?
- Do kiedy należy zapłacić podatek?
Podatek od psa, zwany również opłatą za posiadanie psa, jest to forma opłaty, którą właściciele psów muszą regularnie uiszczać władzom lokalnym lub centralnym, w zależności od przepisów danego kraju lub regionu.
Kto ma obowiązek uiszczenia opłaty?
Każdy kto posiada czworonoga musi dokonać płatności podatku od psa. Ta opłata obowiązuje te osoby, które mieszkają w gminach, które nakładają taki obowiązek. Decyzja o podatku od psa jest wyłącznie decyzja samorządu, który takie opłaty będzie pobierał.
Nie wszystkie osoby muszą dokonywać uiszczenia takiej opłaty. Niektórzy właściciele psów są zwolnieni z tego obowiązku. Należą do nich:
-
osoby, które posiadają oświadczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeśli ich pupil jest psem asystującym
-
osoby,które legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
-
seniorzy po 65. roku życia, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
-
osoby, które zajmują stanowiska w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych
-
osoby, które opłacają podatek od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy
Jaka jest wysokość podatku od psa?
Wysokość podatku od psa jest ustalana w oparciu o maksymalną stawkę określoną przez Ministerstwo Finansów. Niemniej jednak, każda gmina ma autonomię w decydowaniu o ostatecznej kwocie, którą będą pobierać od swoich mieszkańców.
ZOBACZ TAKŻE: Pilne! Doszło do wycieku danych z ZUS, w tym nemerów PESEL!
Warto zauważyć, że w poprzednim roku maksymalna stawka opłaty za posiadanie psa wynosiła 150,93 zł. W obecnym roku opłata ta została podniesiona, sięgając nawet 173,55 zł. Podatek od psa należy zapłacić raz w roku.
Do kiedy należy zapłacić podatek?
Termin zapłaty podatku od psa również jest ustalany przez gminy, chociaż zazwyczaj opłatę należy uregulować do 30 kwietnia.
W przypadku, gdy mieszkańcy przygarniają psa w ciągu roku, mają dwa miesiące na uregulowanie opłaty.
Można to zrobić w kasie urzędu gminy, u inkasenta lub poprzez przelew na konto gminne.
Właściciele psów mogą sprawdzić na stronie internetowej odpowiedniego organu, czy w ich miejscu zamieszkania obowiązuje opłata od posiadania czworonogów.