Od stycznia 2025 roku szykują się wielkie zmiany! Miliony Polaków będą mniej zarabiać?!

W przyszłym roku zapowiadają się bardzo duże zmiany na rynku pracy. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planowane jest wprowadzenie ozusowania wszystkich umów zleceń. Co te zmiany oznaczają? Czy będziemy zarabiać mniej?

Od 1 stycznia 2025 roku w planach jest wprowadzenie zmian, które dotyczyć będą umów zlecenie. Mają one zostać bowiem ozusowane, co wiąże się z mniejszymi zarobkami otrzymywanymi na rękę.

Reforma umów zleceń

Według doniesień "Business Insider Polska", długo oczekiwana reforma umów zleceń wkrótce stanie się rzeczywistością.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że zmiany w tej kwestii zostały uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy. Ich realizacja jest kluczowa dla otrzymania kolejnych środków z tego programu. Pierwsza transza wsparcia dotarła do Polski już 15 kwietnia 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Ostrzeżenie NFZ! Pilny komunikat dla pacjentów!

Składaki na ubezpieczenia społeczne

Obecnie, składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wszelkie przychody powyżej tej granicy są zwolnione od odprowadzania składek do ZUS.

W praktyce oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą lub posiadająca więcej niż jedno zlecenie lub umowę o pracę z innym podmiotem niż zleceniodawca, nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne od tych dodatkowych dochodów. Jest to korzystne dla stanu jej konta.

Odprowadzanie wszystkich składek może skutkować obniżeniem obecnej wysokości wynagrodzenia, jednak równocześnie wpłynie to korzystnie na przyszłą wysokość emerytury.

Zdjęcie Od stycznia 2025 roku szykują się wielkie zmiany! Miliony Polaków będą mniej zarabiać?! #1

Czy wszystkie umowy cywilnoprawne będą podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne?

Według "Business Insider Polska", zgodnie z postanowieniami kamienia milowego A71G Krajowego Planu Odbudowy, wszystkie umowy cywilnoprawne będą podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe).

Jednak istnieją wyjątki, takie jak umowy zlecenia z uczniami szkół średnich oraz studentami do 26. roku życia.

Reforma równocześnie zniesie zasadę odprowadzania składek z tytułu umów cywilnoprawnych od płacy minimalnej.

Kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie?

Jak podaje"Business Insider Polska", Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało konkretne daty wprowadzenia zmian dotyczących umów zlecenie.

MFiPR poinformowało, że termin wdrożenia zmiany to czwarty kwartał 2024 r., a wejście w życie nowych rozwiązań to 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia składki na ZUS mają być odprowadzane od każdego zlecenia tak jak teraz od każdej umowy o pracę - podaje serwis

Według Łukasza Kozłowskiego, eksperta Federacji Przedsiębiorców Polskich, którego cytuje "Business Insider Polska", zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej są korzystne dla biznesu, państwa i zatrudnionych.

Zmiany te są od dawna oczekiwane, ponieważ przyczynią się do zwiększenia wysokości przyszłych emerytur.

Jednocześnie wskazuje, że ze względu na to, że zmiana podniesie koszty pracy, powinna ona zostać wprowadzona od stycznia 2026 roku.

Udostępnij: