Unijna cyfrowa rewolucja! Obowiązkowa instalacja nowej aplikacji dla wszystkich!

Rada Europejska przyjęła innowacyjne przepisy dotyczące europejskiej tożsamości cyfrowej (eID). Nowe regulacje otworzą drogę dla każdego obywatela Unii Europejskiej do posiadania unikalnego i bezpiecznego cyfrowego portfela. Warto zaznaczyć, że Polska już teraz posiada podobne rozwiązanie, co stanowi krok naprzód w kierunku ujednolicenia i unowocześnienia systemów identyfikacji cyfrowej w Europie. Co to oznacza?

Wprowadzenie europejskiego portfela cyfrowego stanowi kluczowy element zmian, który umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom na terenie całej UE dostęp do wiarygodnych metod elektronicznego potwierdzania tożsamości i weryfikacji. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli za pomocą smartfona łatwo udostępniać elektroniczne dokumenty. To krok w kierunku ułatwienia i zwiększenia bezpieczeństwa procesów związanych z identyfikacją cyfrową w Europie.

Europejski portfel cyfrowy

Zgodnie z założeniami, europejskie portfele cyfrowe będą dostępne i akceptowane we wszystkich krajach UE do 2026 roku. Co istotne, korzystanie z portfela będzie darmowe dla osób fizycznych, w tym wydawanie i anulowanie.

Aby zapewnić prywatność, wprowadzono mechanizmy kontroli transakcji online i offline oraz zgłaszania ewentualnych naruszeń ochrony danych osobowych.

ZOBACZ TAKŻE: "Taniec z Gwiazdami 14": Słowa Krzysztofa Ibisza oburzyły fanów Kazimierskiej!

Wdrożenie europejskiego portfela cyfrowego to duży krok w ułatwieniu dostępu do e-usług publicznych w UE.

Stanowić będzie on cyfrowy odpowiednik tradycyjnych dowodów tożsamości, ułatwiając weryfikację i uwierzytelnianie obywateli w różnych urzędowych czynnościach.

W Polsce już od 2019 roku dostępna jest aplikacja mObywatel, umożliwiająca potwierdzanie tożsamości i dostęp do usług administracji publicznej. Nowe przepisy unijne mają na celu wprowadzenie podobnego rozwiązania na poziomie całej wspólnoty.

Zdjęcie Unijna cyfrowa rewolucja! Obowiązkowa instalacja nowej aplikacji dla wszystkich! #1

Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie europejskiej tożsamości cyfrowej (eID) oznacza, że od 2026 roku każdy obywatel UE będzie mógł posiadać unikalny i bezpieczny cyfrowy portfel.

Ten europejski portfel cyfrowy umożliwi obywatelom i przedsiębiorstwom prostsze udostępnianie dokumentów elektronicznych oraz potwierdzanie tożsamości w całej Unii Europejskiej za pomocą smartfona.

Będzie on dostępny i akceptowany we wszystkich 27 krajach członkowskich do 2026 roku, a jego wydawanie, korzystanie oraz anulowanie będzie bezpłatne dla obywateli.

Wprowadzenie portfela cyfrowego ma na celu uproszczenie dostępu do e-usług publicznych, stając się cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych dowodów tożsamości.

Dzięki temu obywatele będą mogli łatwiej korzystać z różnych usług urzędowych online. Dodatkowo, wprowadzone zostaną mechanizmy kontroli transakcji oraz zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo i zaufanie.

Przykład Polski, która już od 2019 roku oferuje podobne rozwiązanie w postaci aplikacji mObywatel, pokazuje, że nowe regulacje wpisują się w szerszy trend cyfryzacji tożsamości i dokumentów, mający na celu optymalizację dostępu do usług publicznych.

Udostępnij: