Już niewiele dni pozostało do długiego weekendu majowego. W tym roku przypada on w środę i piątek. Dla osób, które w te dni miały pracować oznacza to wolne. Jak się okazuje nie wszyscy mogą liczyć na brak pracy w tych. Kto musi pracować i na jakie przywileje może liczyć?
Weekend majowy w tym roku przypada w takim czasie, że odpowiednie zaplanowanie urlopu może wiązać się z naprawdę długim wypoczynkiem. Nie wszystkim jednak w te dni uda się odpocząć od pracy.
Praca w majówkę
W zasadzie większość Polaków będzie miała wolne podczas majówki, czyli 1. i 3. maja. Dotyczy to głównie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, którzy nie pracują w sektorach kluczowych dla zaspokajania potrzeb publicznych lub społecznych.
ZOBACZ TAKŻE: Ważna funkcja znika z Facebooka! Wiele osób się zdziwi!
W tym czasie będą zamknięte urzędy i sklepy, a kurierzy nie będą realizować dostaw. Jednak istnieją również wyjątki, gdzie niektórzy będą musieli podjąć pracę 1. i 3. maja.
W majówkę pracować będą pracownicy zatrudnieni w jednostkach kluczowych dla zaspokajania szczególnych potrzeb publicznych lub społecznych.
Obejmuje to placówki ochrony zdrowia, takie jak szpitale, ale także stacje benzynowe, restauracje oraz organizacje turystyczne.
Stróże prawa, czyli strażacy i policjanci, również nie będą mieli wolnego od służby.
Przywileje za pracę w majówkę
Osoby zobowiązane do pracy 1. lub 3. maja mają prawo do rekompensaty za te dni w postaci tzw. oddania dnia wolnego.
To oznacza, że w ciągu sześciu dni poprzedzających lub następujących po dniu świątecznym, w którym pracowali, mają prawo do dodatkowego dnia urlopu.
Jeśli nie jest możliwe udzielenie dodatkowego urlopu w tym terminie, pracownik ma prawo do dnia wolnego najpóźniej do końca aktualnego okresu rozliczeniowego.
W sytuacji, gdy pracodawca nie może zapewnić dodatkowego dnia wolnego w określonym terminie, jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia.
Ta dodatkowa kwota wynosi 100% stawki godzinowej i jest świadectwem uznania trudu pracowników pracujących w dniach, które są zwykle uważane za dni wolne od pracy.