Koniec abonamentu RTV? Nadchodzi opłata za komputery i smartfony!

Kwestia płacenia abonamentu od lat wywołuje spore kontrowersje. Tak samo jak nowe informacje dotyczące opłaty abonamentowej RTV mogą być zaskoczeniem dla wielu Polaków. Okazuje się, że nawet jeśli nie posiadamy telewizora czy radia, a korzystamy tylko z urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy komputery, będziemy zobowiązani do płacenia abonamentu RTV.

Wiele osób nie płaci abonamentu

Kwestia płacenia abonamentu jest ożywionym przedmiotem dyskusji. Wiele osób unika tej opłaty, choć jest ona obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telewizora lub radia. Abonament wynosi 27,30 zł za telewizor lub 8,70 zł za radio i dotyczy nie tylko posiadania tych urządzeń, ale również odbierania na nich sygnału.

Zdjęcie Koniec abonamentu RTV? Nadchodzi opłata za komputery i smartfony! #1

Abonament nie tylko za radio i TV

Dla wielu może być zaskoczeniem, że opłata abonamentowa obejmuje nie tylko urządzenia w domu, ale także odbiorniki w pojazdach, takie jak radio samochodowe.

Co więcej, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że obowiązek płacenia abonamentu istnieje również w dość nietypowej sytuacji. Nawet jeśli nie posiadamy telewizora ani radia w domu, ale korzystamy z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, komputery czy tablety, nadal jesteśmy zobowiązani do regularnego uiszczania opłaty abonamentowej RTV.

ZOBACZ TAKŻE: Maciej Stuhr w żałobie: “Śpij spokojnie piękny człowieku”

Zniesienie abonamentu RTV? Opłata obejmująca komputery i telefony

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są świadomi wad obecnego systemu abonamentowego. Profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca i członek KRRiT, wypowiedział się na ten temat, sugerując, że abonament RTV powinien zostać zastąpiony nową opłatą. Proponuje on wprowadzenie składki audiowizualnej, która byłaby doliczana do podatku PIT, CIT oraz składek ubezpieczonych w KRUS. Co więcej, składka ta obejmowałaby również telefony i komputery.

Idea polega na tym, aby składka audiowizualna była płacona niezależnie od rodzaju i liczby posiadanych przez obywateli urządzeń. Byłaby to opłata za dostęp do treści audiowizualnych.

Jaka będzie wysokość składki audiowizualnej?

Pierwsze propozycje z 2015 roku sugerowały miesięczną opłatę w wysokości 8,30 zł. Miało to zapewnić wpływy na media publiczne przekraczające 2 miliardy złotych rocznie. Opłata ta miałaby minimalny wpływ na rozliczenie PIT, a zniesienie abonamentu RTV byłoby powiązane z amnestią dla osób, które wcześniej unikały płacenia.

Udostępnij: