Nie kupisz tego w sklepach! Będzie zakaz sprzedaży tego popularnego produktu

Unia Europejska chce wprowadzić zakaz sprzedaży sypkiego brokatu, popularnego dodatku stosowanego w kosmetykach, dekoracjach, a także w wielu produktach artystycznych i rozrywkowych. Decyzja ta podyktowana jest rosnącymi wymaganiami ekologicznymi i koniecznością przeciwdziałania zanieczyszczeniu mikroplastikiem.

Dlaczego zakaz?

Sypki brokat, ze względu na swoją mikroskopijną wielkość i skład z tworzyw sztucznych, przyczynia się do poważnych zanieczyszczeń środowiska. Mikroplastik, do którego zaliczany jest brokat, trafia do ekosystemów wodnych, gdzie powoduje szkody dla fauny i flory, a także może dostawać się do układu pokarmowego organizmów żywych, w tym ludzi. Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów zawierających mikroplastik, aby ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko.

Terminy wprowadzenia zakazu

Implementacja nowych przepisów rozpoczęła się 15 października 2023 roku w Niemczech, a w przyszłości obejmie całą Unię Europejską. Zakaz dotyczy nie tylko kosmetyków, ale również innych artykułów, takich jak błyszczące długopisy, maseczki do twarzy oraz różne dekoracje zawierające brokat.

Harmonogram wdrażania zakazów

Zakazy będą wprowadzane stopniowo, aby umożliwić przemysłowi dostosowanie się do nowych wymogów. Oto szczegółowy harmonogram:

Do 16 października 2027 roku – zakaz sprzedaży kosmetyków zawierających brokat obecny w produktach spłukiwanych, takich jak szampony i żele pod prysznic.
Do 16 października 2029 roku – zakaz sprzedaży brokatu w produktach niespłukiwanych, w tym kremach i żelach do włosów.
Do 16 października 2035 roku – zakaz obejmie kosmetyki do makijażu, ust i paznokci.
Zakaz będzie dotyczył produktów wprowadzonych na rynek przed 17 października 2023 roku. Wyjątkiem będą produkty zawierające brokat wykonany z materiałów biodegradowalnych, organicznych lub rozpuszczalnych w wodzie.

Szeroki zakres zakazów

Oprócz kosmetyków, zakaz będzie obejmował również inne produkty zawierające mikroplastik:

W 2027 roku – kosmetyki do spłukiwania, jak szampony i żele pod prysznic.
W 2028 roku – detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące.
W 2029 roku – kosmetyki pozostające na skórze i włosach.
W 2030 roku – syntetyczne mikrocząstki polimerowe używane do kapsułkowania substancji zapachowych.
W 2031 roku – granulat używany do nawierzchni sportowych syntetycznych.
W 2035 roku – pomadki, lakiery do paznokci oraz produkty do makijażu.

Stopniowe wprowadzanie zakazów ma na celu umożliwienie przemysłowi dostosowania się do nowych wymogów oraz znalezienie ekologicznych alternatyw. Na przykład, granulki używane na boiskach ze sztuczną trawą stanowią istotne źródło mikroplastiku, ale ich zakaz wejdzie w życie dopiero po ośmiu latach, aby właściciele i operatorzy mieli czas na przejście na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Unia Europejska dąży do zmniejszenia wpływu mikroplastiku na środowisko, a zakaz sprzedaży sypkiego brokatu jest jednym z kroków w tym kierunku. Wprowadzenie tych przepisów ma na celu ochronę ekosystemów wodnych oraz zdrowia ludzkiego.

Zdjęcie Nie kupisz tego w sklepach! Będzie zakaz sprzedaży tego popularnego produktu #1

Zobacz także: Biedronka wprowadza rewolucyjne zmiany dla klientów

Udostępnij: