Obowiązkowa naklejka w samochodzie! Nowa regulacja będzie wymagana do badania technicznego!

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło od 17 maja 2024 r. nowy przepis dotyczący samochodów z instalacją autogazu. Zgodnie z nim, każdy pojazd z nowo zamontowaną instalacją musi posiadać specjalną naklejkę informacyjną zawierającą dane o zakładzie, który ją zainstalował. Czym może skutkować brak tej naklejki?

Brak tej naklejki może skutkować "oblaniem" badania technicznego w ciągu roku od montażu instalacji. Jest to kolejny krok Ministerstwa Infrastruktury mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ścisłą kontrolę autogazu.

Obowiązkowa naklejka

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, naklejka zawierająca dane dotyczące instalacji autogazu musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym i dobrze widocznym.

Przyjęto dwie dopuszczalne lokalizacje dla tej naklejki:

  • pod pokrywą silnika

  • lub na ramie drzwi pojazdu

Ta regulacja ma na celu zapewnienie łatwego dostępu do informacji o instalacji autogazu, co przyczynia się do zwiększenia kontroli nad bezpieczeństwem pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe przepisy odbierają prawo jazdy seniorom?! Kiedy zmiany wejdą w życie?

Rozporządzenie określa także w sposób jasny, jakie informacje maja być zawarte na naklejce:

  • numer świadectwa homologacji

  • nazwę instalatora

  • nazwę zakładu montującego

  • numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji

Czym może skutkować brak posiadania tej naklejki?

Ta naklejka to nie tylko zwykły element wyposażenia. Jej brak może skutkować brakiem uzyskania samochodu z instalacją LPG badania technicznego.

Zdjęcie Obowiązkowa naklejka w samochodzie! Nowa regulacja będzie wymagana do badania technicznego! #1

Dodatkowo, podczas rutynowej kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli naklejka nie będzie obecna.

Warto podkreślić, że nowe przepisy dotyczą wyłącznie samochodów, których instalacja autogazu została zamontowana po 17 maja 2024 r.

Jeśli instalacja została wykonana wcześniej, nie ma konieczności martwienia się o naklejkę.

Czym jest instalacja LPG?

Instalacja LPG, znana również jako instalacja gazowa, to system montowany w samochodach, który umożliwia im korzystanie z autogazu jako alternatywnego źródła napędu.

Autogaz, czyli skroplony gaz naftowy (LPG - Liquefied Petroleum Gas), jest alternatywnym paliwem stosowanym obok benzyny czy oleju napędowego.

Instalacja LPG składa się ze zbiornika na gaz, zbiornika na parowniki, regulatora ciśnienia oraz systemu wtryskowego. Gaz trafia do silnika poprzez wtrysk gazu do kolektora ssącego, gdzie jest spalany w komorze spalania razem z powietrzem.

Instalacje LPG są popularne ze względu na niższe koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi paliwami, niższe emisje szkodliwych substancji oraz dostępność paliwa.

Dodatkowo, w niektórych krajach instalacja LPG może być również objęta korzyściami podatkowymi lub podlegać zachętom finansowym.

Udostępnij: