Wypłata 14. emerytury nie dla wszystkich! Kto nie otrzyma świadczenia?

Polskim seniorom jeszcze w tym roku zostanie wypłacona 14. emerytura jako dodatkowe świadczenie. Resort Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił planowaną datę przelewów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?

Według resortu, 14. emerytura zostanie wypłacona seniorom jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jeszcze przed zakończeniem wakacji. W jakim dokładnie terminie seniorzy mogą oczekiwać wypłaty świadczenia?

Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury?

Seniorzy otrzymają 14. emeryturę w wysokości minimalnego świadczenia, które obecnie wynosi 1588,44 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana w przepisach dotyczących przeglądu auta! Nowe zasady wejdą w życie od 1 czerwca!

Większość emerytów dostanie tę samą kwotę, chociaż mogą pojawić się różnice, zwłaszcza w przypadku osób pobierających wyższe emerytury, gdzie świadczenie może być pomniejszone według zasady "złotówka za złotówkę".

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło planowany termin wypłaty 14. emerytury.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone we wrześniu 2024 roku. Ten termin jest zbliżony do dat wypłat z poprzednich lat, co umożliwi seniorom lepsze planowanie swoich wydatków.

Ile pieniędzy trafi na konto seniorów?

Od 1 marca 2024 roku minimalna emerytura w Polsce wzrosła do 1780,96 zł. To ważna zmiana, która stanowi istotne wsparcie dla seniorów, szczególnie dla tych otrzymujących najniższe świadczenia.

Kwota ta została również wykorzystana jako podstawa do wypłaty 13. emerytury, która miała miejsce w kwietniu.

Zdjęcie Wypłata 14. emerytury nie dla wszystkich! Kto nie otrzyma świadczenia? #1

Podobnie jak w przypadku 13. emerytury, maksymalna kwota 14. emerytury wynosi 1780,96 zł i trafi na konta seniorów. To dodatkowe świadczenie ma na celu poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia.

Kto nie otrzyma 14. emerytury?

Nie każdy senior otrzyma pełną kwotę 14. emerytury. Reguła jest prosta, jeśli miesięczna emerytura nie przekracza 2900 zł brutto, można liczyć na pełną kwotę dodatkowego świadczenia, czyli 1780,96 zł.

Zasada "złotówka za złotówkę" oznacza, że kwota 14. emerytury jest obniżana o każdą złotówkę, o którą miesięczna emerytura przekracza 2900 zł brutto.

Innymi słowy, za każdą złotówkę powyżej tego progu 14. emerytura zostaje zmniejszona o jeden złoty.

Przykładowo będzie to wyglądało w ten sposób:

  • Osoba otrzymująca 3000 zł brutto emerytury: Przekroczenie progu to 100 zł. 14. emerytura zostanie pomniejszona o 100 zł, co daje 1680,96 zł.

  • Emerytura wynosząca 3200 zł brutto: Przekroczenie progu to 300 zł. 14. emerytura wyniesie więc 1480,96 zł.

  • Emerytura wynosząca 3500 zł brutto: Przekroczenie progu to 600 zł. 14. emerytura wyniesie więc 1180,96 zł.

Minimalna wartość 14. emerytury, jaka może zostać wypłacona, to 50 zł.

Oznacza to, że jeśli kwota wynikająca z zasady "złotówka za złotówkę" jest mniejsza niż 50 zł, senior otrzyma właśnie tę minimalną kwotę.

Jednakże, jeśli emerytura przekracza znacznie 2900 zł brutto miesięcznie, może się zdarzyć, że nie otrzyma żadnej dodatkowej emerytury.

Udostępnij: