Ten zasiłek zostanie podwyższony! Zmiany już od 1 sierpnia!

Już niebawem ma zostać podniesiony kolejny zasiłek. Te zmiany mają nastąpić 1 sierpnia 2024 roku. O jaki zasiłek chodzi?

Od 1 sierpnia 2024 roku planowana jest podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego, który od 2019 roku nie doczekał się jeszcze żadnej zmiany.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny to specjalne wsparcie finansowe, które otrzymuje spora grupa osób w Polsce. Przeznaczony jest on na pokrycie kosztów związanych z opieką nad osobą, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiana w przepisach dotyczących przeglądu auta! Nowe zasady wejdą w życie od 1 czerwca!

To świadczenie przysługuje nie tylko niepełnosprawnym dzieciom i osobom starszym powyżej 75 lat.

Także osoby powyżej 16. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą się o nie starać.

Ważne jest, aby niepełnosprawność ta wystąpiła przed ukończeniem 21. roku życia.

Zdjęcie Ten zasiłek zostanie podwyższony! Zmiany już od 1 sierpnia! #1

Pierwsza podwyżka od 2019 roku

Od 2019 roku wysokość zasiłku pielęgnacyjnego pozostaje niezmieniona. Jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami, co 3 lata następuje weryfikacja świadczeń rodzinnych.

Podczas tej weryfikacji podejmuje się decyzję o ewentualnym zwiększeniu wypłat. Kolejna weryfikacja jest planowana na 2024 rok, co oznacza, że beneficjenci mogą się spodziewać podwyższenia kwoty zasiłku.

W decyzji uwzględnione będą wyniki badań dotyczących progu wsparcia dochodowego rodzin.

Kiedy nastąpi podwyżka świadczenia?

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł i jest wypłacany w tej samej kwocie, niezależnie od dochodów rodziny. Otrzymują go beneficjenci co miesiąc, co stanowi dodatkowe wsparcie finansowe dla nich.

Ważne jest, że Rada Dialogu Społecznego ma czas do 15 czerwca na ustalenie nowej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego. Jeśli jednak nie podejmie takiej decyzji, to rząd podejmie ją sam poprzez rozporządzenie.

Ważne zmiany od 1 czerwca w zasiłku dla bezrobotnych

Zgodnie z doniesieniami z "Dziennika Gazety Prawnej", podwyżka zasiłku dla bezrobotnych, która planowana jest na 1 czerwca 2024 roku, zostanie oparta na wzroście cen w 2023 roku.

Według tych informacji, wzrost ten wyniósł 11,4%, co oznacza dokładne zwiększenie kwoty wsparcia dla osób bez pracy o tę samą wartość. Dzięki temu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezrobotni mogą spodziewać się realnej poprawy swojej sytuacji finansowej.

Udostępnij: