Tu kupisz tabletkę „dzień po”! Mapa aptek już dostępna!

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Sprawdź, która apteka realizuje program i gdzie kupisz tabletkę „dzień po”.

Pigułki „dzień po” dostępne w aptekach!

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił mapę aptek, w których można kupić tabletki "dzień po". Aktualnie lista zawiera 770 miejsc, ale nabór wniosków do programu nadal trwa. "Dostępność antykoncepcji awaryjnej jest zagwarantowana na terenie całego kraju" – podkreśla Fundusz.

ZOBACZ TAKŻE: Niespokojna niedziela! IMGW ostrzega przed burzami z gradem!

Gdzie kupić tabletkę „dzień po”?

W serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej)- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Dotychczas do pilotażu zgłosiło się blisko 770 aptek (dane na 24.05.2024), które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem. Sprawdź, która apteka realizuje program i gdzie kupisz tabletkę „dzień po”.

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach

W każdym regionie są apteki, które świadczą usługi farmaceuty w programie. Dlatego dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce- informuje NFZ.

Spełniona obietnica wyborcza

Zniesienie obowiązku posiadania recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zawartą w dokumencie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu". Ministerstwo Zdrowia realizuje program pilotażowy dla aptek jako alternatywę w celu zwiększenia dostępności antykoncepcji awaryjnej.

W ten sposób resort zdrowia omija weto prezydenta Andrzeja Dudy, który pod koniec marca nie podpisał ustawy znoszącej obowiązek recepty na tę pigułkę. Prezydent argumentował, że ustawa pozwalała na zakup tabletki osobom od 15. roku życia bez zgody opiekuna, co jego zdaniem wymagałoby akceptacji rodziców dla tak młodych osób.

Kto może kupić tabletkę „dzień po”?

Po ogłoszeniu programu pilotażowego, także samorząd aptekarski wyraził obawy dotyczące minimalnego wieku pacjentek, którym farmaceuci mogą wystawić receptę na tabletkę "dzień po". W ramach programu opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i realizowanego przez NFZ, farmaceuta z uczestniczącej w pilotażu apteki może sprzedać tabletkę "dzień po" pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę, nie wymagając przy tym zgody ani obecności opiekuna niepełnoletniej osoby.

Udostępnij: