Do kogo należą pieniądze z pierwszej komunii?

Od dawna gotówka jest uważana za uniwersalny prezent dla dzieci przystępujących do pierwszej komunii. Co może się z nią stać? Czy dziecko ma prawo do pieniędzy z komunii i może nimi dowolnie dysponować? Do kogo należą pieniądze z pierwszej komunii?

Pierwsza Komunia- gotówka to uniwersalny prezent

Od dawna gotówka jest uważana za uniwersalny prezent dla dzieci przystępujących do pierwszej komunii. Warto podkreślić, że nie istnieją ustalone z góry ceny czy cenniki prezentów komunijnych. W tym przypadku decyduje przede wszystkim sytuacja materialna gości i ich własne oszacowanie. Ważne są również tradycje obowiązujące w rodzinie, stopień pokrewieństwa z obdarowywanym dzieckiem oraz relacje między rodzinami.

Jeśli chodzi o pieniądze, najlepiej kierować się własnym zdaniem, możliwościami finansowymi i zdrowym rozsądkiem. Ważne jest, aby kwota, którą wręczamy, była dla nas odpowiednia i bezproblemowa finansowo. Co potem dzieje się z pieniędzmi z pierwszej komunii? Kto może nimi dysponować? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób…

Zdjęcie Do kogo należą pieniądze z pierwszej komunii? #1

Do kogo należą pieniądze z pierwszej komunii?

Sezon komunijny już się kończy, w związku z tym wiele dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, zadaje sobie ważne pytanie. Do kogo należą pieniądze z pierwszej komunii? Kto faktycznie jest właścicielem gotówki?

ZOBACZ TAKŻE: Niespokojna niedziela! IMGW ostrzega przed burzami z gradem!

Kto może dysponować pieniędzmi otrzymanymi w prezencie?

Warto wspomnieć o ważnej zasadzie. Pieniądze otrzymane przez dziecko w prezencie komunijnym należą do niego, jednak małoletni poniżej 13. roku życia nie może nimi samodzielnie zarządzać. Do ukończenia 13 lat dziecko nie może zawierać umów, więc nie jest w stanie samodzielnie kupić sobie np. sprzętu komputerowego. Zarządzaniem pieniędzmi małoletniego zajmują się rodzice, ale nie mogą ich używać na własne potrzeby.

Oznacza to po prostu, że pieniądze z pierwszej komunii należą do dziecka, jednak jako osoba małoletnia nie może ono nimi swobodnie dysponować.

Zgodnie z art. 14 § 1 kodeksu cywilnego czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest zawieranie umów w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, np. zakup batonika lub wody w sklepie spożywczym. Brak posiadania zdolności do czynności prawnych przez dziecko nie oznacza jednak, że pieniądze z komunii stają się własnością rodziców" — wyjaśnili adwokacji z kancelarii Orlik & Partners w rozmowie z portalem BusinessInsider.

 

Udostępnij: