Do końca czerwca 2024 roku obowiązuje wydłużony okres przejściowy dla realizacji recept rocznych. Po tym terminie planowane są zmiany w zasadach oraz wprowadzenie nowych przepisów dotyczących realizacji recept. Co się zmieni?
Rewolucja w receptach
W maju br. został wystosowany projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego recepty, który został przekazany do konsultacji publicznych.
ZOBACZ TAKŻE: TEDi wycofuje ten produkt ze sprzedaży! Wykryto bardzo niebezpieczne substancje dla zdrowia!
Ministerstwo Zdrowia informuje, że proponowane zmiany w rozporządzeniu uwzględniają oczekiwania farmaceutów i lekarzy.
Dotyczą one przede wszystkim zwiększenia możliwości farmaceutów w zakresie wydawania opakowań leków zgodnie z zapisem dawkowania na receptach.
Ponadto, mają na celu doprecyzowanie zasad dotyczących ilości wydawanych leków w sytuacjach, gdy dawkowanie różni się od standardowej ilości opakowań.
Projekt obejmuje także konieczność dostosowania algorytmów oraz systemu informatycznego "systemu P1" do nowych przepisów, co będzie wymagało zmiany technicznej infrastruktury. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że te modyfikacje będą niezbędne dla skutecznego wdrożenia proponowanych regulacji.
Uwzględnia oczekiwane przez farmaceutów i lekarzy zmiany, m.in. dotyczące zwiększenia ilość wydawanych przez farmaceutę opakowań leku w różnych przypadkach zapisu dawkowania na recepcie, zmiany w zakresie wydawanej ilości w przypadku rozbieżności pomiędzy ilością wynikającą z dawkowania i wskazanej ilości opakowań oraz doprecyzowania zasad adnotacji nanoszonej na recepcie przez osobę uprawnioną do wystawiania recept- informuje Ministerstwo Zdrowia
W przekazanych informacjach, czytamy dalej:
Przepisy zawarte w projekcie rozporządzenia będą wymagały zmiany algorytmów i tym samym zmiany systemu informatycznego funkcjonującego w ramach tzw. „systemu P1” - zastrzega ministerstwo
Co oznaczają te zmiany?
W związku z wprowadzeniem nowych zasad dotyczących wystawiania i realizacji tzw. "recept rocznych" ustanowionych ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r., Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wydłużenie okresu przejściowego.
Podczas tego okresu, możliwe jest nadal wystawianie e-recept w dwóch schematach dawkowania, zarówno dotychczasowym, jak i nowym.
Nowe przepisy wprowadzają zmiany w sposobie wystawiania recept, a termin wydłużono do dnia 30 czerwca 2024 r.
Od 1 lipca 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany dostosowania się do tych wymagań - informuje resort zdrowia
Zmiany w zasadach realizacji recept
Projekt rozporządzenia w sprawie recept, który został przekazany do konsultacji publicznych 6 maja, planuje wprowadzenie trzech kluczowych zmian.
Zmiany te będą obejmowały:
-
Po pierwsze, umożliwi osobom realizującym recepty w aptekach lub punktach aptecznych określenie formy jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, bazując na ich wiedzy.
-
Po drugie, przewiduje wydanie dwukrotnie większej liczby opakowań produktu leczniczego lub wyrobu medycznego, jeśli na recepcie nie jest określony sposób dawkowania w wymagany sposób.
-
Po trzecie, pozwala na wydanie większej ilości produktu leczniczego lub wyrobu medycznego w przypadku, gdy z informacji podanych na recepcie wynikają różne ilości do wydania.
Te zmiany mają na celu ułatwienie procesu realizacji recept i dostosowanie się do potrzeb pacjentów.