Od 1 lipca ma wejść nowy podatek?! Te zmiany zaskoczą wiele osób!

Unijna dyrektywa DAC-7 ma zacząć obowiązywać w naszym kraju od 1 lipca. W związku z tym, wiele osób czekają ogromne zmiany, zwłaszcza te, które zajmują się sprzedażą internetową. O co dokładnie chodzi? Czy zostanie wprowadzony nowy podatek?

W Polsce od 1 lipca 2024 roku w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Oznacza to wprowadzenie unijnej dyrektywy DAC-7, która będzie obowiązywała osoby, które prowadzą sprzedaż w Internecie. Bardzo ważne jest , aby przestrzegać wyznaczonych limitów.

Konieczność gromadzenia danych o sprzedających

Platformy internetowe takie jak Allegro, Vinted, OLX, Booking od 1 lipca tego roku będą miały obowiązek gromadzenia i przekazywania danych do Krajowej Administracji Skarbowej. Te zmiany będą właśnie wynikały z unijnej dyrektywy.

ZOBACZ TAKŻE: 14. emerytura nie dla wszystkich! Te osoby będą musiały zwrócić to świadczenie do ZUS!

Te zmiany dotyczą te osoby, które w bieżącym roku kalendarzowym wykonają co najmniej 30 transakcji sprzedażowych, albo wtedy, gdy kwota tych transakcji przekroczy 2 tys. euro.

Takie informacje przekazało Allegro w swoim komunikacie wystosowanym do wszystkich użytkowników platformy.

Są to wymogi, które po wdrożeniu w Polsce dyrektywy DAC7 staną się po prostu standardem rynkowym. Po stronie Allegro projektujemy proces zbierania danych od sprzedających tak, by był możliwie jak najmniej dla nich uciążliwy. Przygotowujemy również materiały dla sprzedających dotyczące nowych regulacji, aby mogli się do nich właściwie przygotować – komunikat biura prasowego Allegro

Czy będą dodatkowe zobowiązania podatkowe?

Jak informuje Konrad Dobrowolski z OLX, dyrektywa unijna nie nakłada na użytkowników żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli osoby zajmujące się sprzedażą przekroczą limity dotyczące 30 transakcji i 2 tys. euro. Te osoby mogą zostać wezwane przez Urząd Skarbowy w celu złożenia stosownych wyjaśnień.

Zdjęcie Od 1 lipca ma wejść nowy podatek?! Te zmiany zaskoczą wiele osób! #1

Ma to się przyczynić do likwidacji lub przynajmniej ograniczenia w jakiejś części tak zwanej szarej strefy.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć o tym, że platformy cyfrowe mają obowiązek przekazać dane nie od lipca, wtedy kiedy zaczynają obowiązywać przepisy, ale od 1 stycznia 2023 roku.

Wynika to z tego, że Polska o 1,5 roku spóźniła się z implementacją unijnych przepisów. Dlatego jeśli ktoś już w zeszłym roku przekroczył ustalone pułapy, to KAS otrzyma o tym informację.

Udostępnij: