Comiesięczne dopłaty do prądu?! Kto otrzyma 100 złotych od rządu?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przeznaczyć 30 milionów złotych na dopłaty do rachunków za prąd. Każdego miesiąca, wybrana grupa osób będzie otrzymywać dofinansowanie w wysokości 100 złotych. Dotacje te mają trafić do około 30 tysięcy beneficjentów. Kto otrzyma takie wsparcie?

Comiesięczne dopłaty do prądu nie dla wszystkich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przeznaczyć 30 milionów złotych z funduszy PFRON na dopłaty do rachunków za prąd dla osób z niepełnosprawnościami. Te dopłaty mają wspierać osoby, które z powodu swojej choroby muszą korzystać z urządzeń zużywających dużo energii elektrycznej.

Takie informacje zostały przekazane przez wiceszefa MRPiPS:

Mówię o osobach, które korzystają na przykład z koncentratorów tlenu. Pewnie mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi u takiej osoby "chodzić" 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc. Takie osoby często rezygnują z leczenia - poinformował Łukasz Krasoń w Polsat News

ZOBACZ TAKŻE: Zbliża się koniec ważnego terminu! Mozesz stracić duże pieniądze!

Ile dokładnie wyniesie dopłata?

Comiesięczne dofinansowanie do rachunków za prąd wyniesie 100 złotych. Ministerstwo Rodziny przewiduje, że z tej pomocy skorzysta nawet 30 tysięcy osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują urządzeń zużywających dużo energii elektrycznej.

Zdjęcie Comiesięczne dopłaty do prądu?! Kto otrzyma 100 złotych od rządu? #1

Wiceszef resortu rodziny, zapytany w programie Polsat News, odniósł się również do kontrowersji związanych z systemem orzekania o niepełnosprawności w Polsce, który od dawna budzi wiele dyskusji i wymaga reform, aby lepiej służyć potrzebującym.

Nowy system orzeczniczy jest tym, nad czym również będziemy pracować, już pracujemy - zapewnił Łukasz Krasoń

Z jego wypowiedzi wynika, że system orzekania powinien w głównej mierze brać pod uwagę różne potrzeby osób borykających się z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie – powiedział wiceszef MRPiPS

Świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych

Krasoń przypomniał, że ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami już obowiązuje.

Wspomniał również, że wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa są już aktywne i ich zadaniem jest ocena poziomu potrzebnego wsparcia dla każdej osoby.

Podkreślił, że pod koniec 2023 roku, każdy z tych zespołów otrzymał środki finansowe, aby przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania niezbędnego do przyznawania świadczenia wspierającego.

Udostępnij: