Ważna zmiana! Od lipca wchodzi nowy obowiązek dla kupujących samochód!

Od lipca nadchodzi istotna zmiana dla wszystkich kupujących samochody. Nowy obowiązek będzie dotyczył każdego nowego pojazdu, sprzedawanego w Unii Europejskiej. Czego dotyczą te zmiany?

Dokładnie od 7 lipca 2024 roku każdy nowy samochód sprzedawany w Unii Europejskiej będzie musiał być wyposażony w tzw. czarną skrzynkę. Urządzenie to ma na celu pomoc m.in. w ustalaniu odpowiedzialności za wypadki drogowe.

Czarna skrzynka w samochodzie

Czarne skrzynki zazwyczaj kojarzą się z samolotami i ich rolą w rekonstrukcji ostatnich godzin lotu po wypadkach lotniczych. Nowa czarna skrzynka, która zostanie wprowadzona do samochodów od lipca, będzie pełnić podobną funkcję.

ZOBACZ TAKŻE: Urząd Skarbowy może interesować się prezentami ślubnymi?! Potencjalnie nieujawnione dochody!

Jednakże, w przeciwieństwie do swoich lotniczych odpowiedników, ta skrzynka będzie rejestrować tylko kilka sekund danych z jazdy, a nie godziny.

Jej celem jest pomoc w ustalaniu przyczyn i okoliczności wypadków drogowych, dostarczając precyzyjnych informacji o ostatnich momentach przed kolizją.

Na jakiej zasadzie ma działać czarna skrzynka?

Od 7 lipca 2024 roku nowe przepisy Unii Europejskiej wymagają, aby każdy nowy samochód był wyposażony w moduł Event Data Recorder, znany jako "czarna skrzynka".

To rozporządzenie zostało przyjęte przez Radę Europejską i Parlament Europejski już w 2019 roku. Warto zauważyć, że wiele samochodów oferowanych obecnie w salonach już teraz jest wyposażonych w to urządzenie, ponieważ od 6 lipca 2022 roku każde nowo homologowane auto musi mieć moduł EDR.

EDR rejestruje i przechowuje dane wyłącznie w przypadku zdarzenia, takiego jak aktywacja poduszki powietrznej, uruchomienie napinacza pasów bezpieczeństwa lub znacząca zmiana prędkości w bardzo krótkim czasie.

Dane są zapisywane od 5 sekund przed zdarzeniem do 300 milisekund po nim, aż do momentu jego wykrycia.

Moduł EDR jest częścią systemu ACM (Airbag Control Module), co pozwala mu uzyskać dostęp do niezbędnych informacji i sygnałów przetwarzanych przez czujniki pojazdu.

Zdjęcie Ważna zmiana! Od lipca wchodzi nowy obowiązek dla kupujących samochód! #1

Jakie informacje będą zapisywane?

Dane z samochodowej czarnej skrzynki zawierają informacje o prędkości pojazdu, czasie i miejscu zdarzenia, włączeniu świateł, zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz położeniu foteli.

Te informacje są zapisywane i mogą być odczytane tylko za pomocą specjalnego oprogramowania, co zapewnia dodatkową ochronę danych.

Dane z czarnych skrzynek będą udostępniane tylko na żądanie odpowiednich organów, takich jak policja czy prokuratura, i będą przekazywane w formie anonimowej.

System nie rejestruje wizerunku kierowcy ani jego tras podróży. Jednakże w przyszłości istnieje możliwość, że ubezpieczyciele mogą zainteresować się danymi dotyczącymi stylu jazdy kierowcy, co może wpłynąć na oferowane przez nich stawki ubezpieczenia, oferując niższe ceny dla bezpiecznych kierowców i wyższe dla tych, którzy prowadzą pojazdy ryzykownie.

Udostępnij: