Surowe kary dla właścicieli domów z ogrodami!

W obliczu długotrwałej suszy polskie gminy wprowadzają surowe zakazy podlewania ogrodów i napełniania basenów w określonych godzinach, aby oszczędzać wodę. Nieprzestrzeganie tych zakazów wiąże się z wysokimi mandatami!

Surowe kary dla właścicieli domów z ogrodami!

W wyniku długotrwałej suszy, niektóre polskie gminy zaczęły wprowadzać kary dla właścicieli domów z ogrodami. Dotyczy to sytuacji, w których mieszkańcy podlewają swoje ogrody wodą z wodociągów gminnych lub napełniają baseny o pojemności powyżej 200 litrów poza wyznaczonymi godzinami. Zakazy te mają na celu oszczędność wody i przeciwdziałanie suszy.

Zdjęcie Surowe kary dla właścicieli domów z ogrodami! #1

Skutki suszy w Polsce

W wielu regionach Polski od tygodni nie pada deszcz, co zmusza właścicieli ogrodów i tuneli foliowych do intensywnego podlewania roślin. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia w wodociągach, co jest problematyczne dla mieszkańców. Gmina Linia, znajdująca się w powiecie wejherowskim, wprowadziła zakaz podlewania ogrodów i napełniania basenów z wodociągu gminnego w godzinach od 7 do 22. Naruszenie tego zakazu grozi mandatem.

ZOBACZ TAKŻE: 1500 złotych na ucznia od 1 września! Pamiętaj, aby złożyć wniosek już podczas wakacji!

Zakaz podlewania ogrodów! Surowe kary!

Wójt gminy Linia wprowadził zarządzenie zakazujące podlewania ogrodów, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 litrów z wodociągu gminnego w godzinach od 7 do 22. Powodem takiej decyzji były liczne skargi mieszkańców na niskie ciśnienie w kranach. Mandat za złamanie tego zakazu może wynieść nawet 500 zł. Podobne ograniczenia wprowadziły również inne gminy, takie jak Łomża, Tomaszów Mazowiecki, Nieporęt, Wietrzychowice, Pszczew, i Wicko.

Kontrole szamb w gminach

Właściciele domów muszą pamiętać także o innych obowiązkach. Nowelizacja ustawy o gospodarce wodno-ściekowej nałożyła na samorządy obowiązek kontroli szamb i sporządzania rocznych raportów na temat nieczystości ciekłych. Celem nowelizacji jest poprawa jakości oczyszczania ścieków na posesjach niepodłączonych do kanalizacji. Szacuje się, że ponad 10 milionów Polaków nie jest podłączonych do sieci kanalizacyjnej, a większość ścieków trafia bezpośrednio do środowiska.

Terminy kontroli i kary

Gminy mają czas do sierpnia tego roku na przeprowadzenie kontroli szamb. Za niewywiązanie się z tego obowiązku samorządom grożą kary finansowe. Kary mogą również spotkać właścicieli nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji lub utrudniających przeprowadzenie kontroli. Zgodnie z nowelizacją, gminy muszą ustalić liczbę szamb i przydomowych oczyszczalni na swoim terenie oraz sprawdzić, czy właściciele mają umowy na ich opróżnianie.

Udostępnij: