Wielu turystów, którzy wybrali Turcję jako miejsce na wakacyjny wypoczynek, spotkała nieprzyjemna niespodzianka – tzw. zemsta sułtana. Choroba ta może sprawić, że przez wiele dni nie będzie można opuścić pokoju hotelowego. Jakie są jej objawy i jak można jej zapobiec?
- Wakacje w Turcji – dlaczego trzeba uważać?
- Zemsta sułtana – co to za choroba?
- Jakie są objawy choroby?
- Jak radzić sobie z zemstą sułtana?
Wakacje w Turcji – dlaczego trzeba uważać?
Turcja jest popularnym celem podróży dzięki swoim licznym atrakcjom, takim jak piękne plaże, morze, baseny i malownicze krajobrazy. Jednakże, aby cieszyć się w pełni wakacjami, ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa zdrowotnego.
Niezastosowanie się do nich może skutkować odwodnieniem, a nawet udarem. Często zapominamy o stosowaniu kremów z filtrem UV, regularnym piciu wody, noszeniu lekkich ubrań z długimi rękawami i nakryciu głowy.
Wielu turystów nie potrafi oprzeć się pokusie, jaką są lokalne przysmaki i kolorowe drinki. Niestety, brak ostrożności może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zmuszając nas do spędzenia kilku dni w hotelowym pokoju…
ZOBACZ TAKŻE: Nowe przywileje dla honorowych dawców krwi? Darmowe przejazdy i parkowanie!
Zemsta sułtana – co to za choroba?
Podróż do krajów o innych standardach sanitarnych często niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych. W Turcji wielu turystów doświadcza biegunki podróżnych, zwanej zemstą sułtana (w Egipcie znanej jako zemsta faraona).
Ta ostra infekcja układu pokarmowego zwykle pojawia się kilka dni po przyjeździe i może trwać dłużej niż typowe zatrucie pokarmowe. Choroba jest wynikiem reakcji układu odpornościowego na nieznane bakterie, głównie ze szczepu E.coli, choć czasem przyczyną są norowirusy. Nawet picie wody z kranu może wywołać zemstę sułtana, skutkując koniecznością spędzenia wielu dni w łazience.
Jakie są objawy choroby?
Główne objawy tej choroby to wodniste stolce i silne bóle brzucha. Zazwyczaj choroba objawia się 3-5 luźnymi stolcami dziennie, a towarzyszą jej wzdęcia, nudności, wymioty, gorączka, osłabienie i bóle głowy. Objawy te trwają zazwyczaj 3-5 dni.
Jak radzić sobie z zemstą sułtana?
Kluczowe w walce z zemstą sułtana jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie płynów z elektrolitami, a woda powinna być butelkowana, aby uniknąć ponownego zakażenia. Należy unikać alkoholu, kawy i produktów mlecznych, które mogą nasilić objawy. Dieta powinna być lekkostrawna, składająca się z białego ryżu, makaronu lub kaszy. Pomocne mogą być również leki na biegunkę dostępne bez recepty, takie jak loperamid.
Specjaliści radzą również wizytę w lokalnej aptece, gdzie można znaleźć leki lepiej dostosowane do lokalnej flory bakteryjnej. Jeśli objawy nie ustępują po 2-3 dniach lub nasilają się, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub wizyta w szpitalu.