Minister pracy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła, że projekt ustawy dotyczący renty wdowiej będzie omawiany w Sejmie w lipcu. Wyraziła przekonanie, że prezydent nie będzie miał powodów do odmowy podpisania ustawy. W związku z tym, można przewidywać, że nowe przepisy wejdą w życie w 2025 roku.
- Wdowia renta harmonogram prac
- Czym jest wdowia renta?
- Ile może wynieść to świadczenie?
- Kto będzie uprawniony do otrzymania świadczenia?
- Kto może złożyć wniosek?
Wdowia renta harmonogram prac
Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z „Super Expressem” wyraziła nadzieję, że trzecie czytanie, czyli głosowanie nad projektem ustawy, również się odbędzie, zgodnie z zamierzeniem marszałka Hołowni.
ZOBACZ TAKŻE: Aż 5 świadczeń szkolnych 2024/25! Do kiedy trzeba składać wnioski?
Trzecie czytanie, czyli głosowanie, również powinno się odbyć. Taka jest intencja marszałka Hołowni – powiedziała minister
Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że nie widzi powodów, dla których prezydent miałby odmówić podpisania ustawy, ponieważ jest to inicjatywa obywatelska mająca na celu wsparcie starszych osób, które straciły swojego małżonka.
To projekt obywatelski, wspierający osoby starsze po stracie małżonka – wyjaśniła Dziemianowicz-Bąk
Jeżeli planowany harmonogram zostanie dotrzymany, renta wdowia (znana również jako wdowia emerytura) może wejść w życie w 2025 roku. Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że w budżecie przewidziano odpowiednie środki na realizację tego zobowiązania.
Czym jest wdowia renta?
Obecnie, po śmierci małżonka, wdowa lub wdowiec musi zdecydować, czy zachować swoją emeryturę, czy zrezygnować z niej na rzecz renty rodzinnej po zmarłym partnerze.
Planowane zmiany mają na celu umożliwienie pozostawienia dotychczasowych świadczeń (emerytury lub renty) oraz otrzymanie dodatkowych 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Alternatywnie, wdowy i wdowcy będą mogli wybrać pobieranie pełnej renty rodzinnej i zachowanie 50% swoich własnych świadczeń, w zależności od tego, która opcja okaże się dla nich bardziej korzystna.
W rezultacie renta wdowia będzie obejmować zarówno dotychczasowe świadczenia, jak i część renty rodzinnej. Istotne jest, że suma tych świadczeń nie przekroczy trzykrotności przeciętnej emerytury.
Ile może wynieść to świadczenie?
Maksymalna wysokość świadczenia, czyli jego górny limit, wynosiłaby równowartość trzech przeciętnych emerytur.
Na początku czerwca 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że średnia emerytura wynosiła 3516,95 zł.
Zatem, na dzień dzisiejszy, najwyższa możliwa kwota wdowiej renty nie mogłaby przekroczyć 10 550,85 zł.
Kto będzie uprawniony do otrzymania świadczenia?
Będą to osoby w wieku 50 lat lub starsze, które stały się niezdolne do pracy w ciągu pięciu lat od śmierci małżonka, a także te, które opiekują się co najmniej jednym dzieckiem, wnukiem lub rodzeństwem z prawem do renty rodzinnej (do ukończenia 16 roku życia, lub 18 roku życia, jeśli się uczą).
Dodatkowo, świadczenie przysługiwać będzie osobom opiekującym się dzieckiem, które nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o rentę wdowią mogą złożyć wszyscy, którzy otrzymują rentę lub emeryturę z ZUS, KRUS, policyjną, wojskową, albo świadczenie wypłacane na podstawie karty nauczyciela.