Już od września będą obowiązywać nowe kryteria 800 Plus! O jakim warunku należy pamiętać?

Nowe zasady przyznawania świadczenia 800 plus zaczną obowiązywać 1 września 2024 roku. Aby otrzymać świadczenie, dziecko będzie musiało spełniać określony warunek. O czym trzeba pamiętać?

Wiceszefowa MEN, Joanna Mucha, omówiła szczegóły dotyczące zmian, jakie mają nastąpić już od września. Teraz, aby otrzymać pieniądze z programu 800 Plus trzeba będzie spełnić warunek dotyczący obowiązku edukacyjnego.

Nowelizacja ustawy

Od 1 września 2024 roku, w wyniku nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, dzieci uchodźców z Ukrainy będą musiały uczęszczać do szkoły, aby ich rodziny mogły otrzymać świadczenie wychowawcze 800 plus.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie bedą ceny prądu w 2025 roku? Takie są plany rządu!

Rodzice, składając wniosek o to świadczenie, będą musieli podać nazwę szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Jak wyjaśniła Joanna Mucha, wiceszefowa MEN, w rozmowie z Radiem Zet, te dane będą weryfikowane za pomocą Systemu Informacji Oświatowej.

Wiceminister zaznaczyła, że zastosowanie zaawansowanego systemu informatycznego usprawni proces weryfikacji, zapewniając automatyczną zgodność informacji między Systemem Informacji Oświatowej a systemami ZUS.

Rodzice, składając wniosek np. o świadczenie 800 plus, będą musieli wpisać, do jakiej szkoły chodzi dziecko. Podane dane będziemy weryfikować przez System Informacji Oświatowej – powiedziała Joanna Mucha

Obowiązek szkolny

Sejm znowelizował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, aby dostosować system świadczeń do nowych realiów. Nowe przepisy wymagają, aby dzieci uchodźców uczęszczały regularnie do szkoły, aby ich rodziny mogły otrzymać pełną kwotę świadczenia. Choć nowe przepisy zaczęły obowiązywać od czerwca, wnioski o wyższe świadczenie były przyjmowane już od lutego 2024 roku.

Nowe regulacje, które wejdą w życie 1 czerwca 2025 roku oraz na początku roku szkolnego 2025/2026, dotyczą także świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry Start". Wnioski o to świadczenie można składać od lipca do listopada każdego roku.

Nowe przepisy wiążą wypłatę świadczeń z potwierdzeniem edukacji dziecka w Systemie Informacji Oświatowej (SIO).

Zdjęcie Już od września będą obowiązywać nowe kryteria 800 Plus! O jakim warunku należy pamiętać? #1

Jeśli w systemie nie będzie odpowiedniej informacji, wypłata zostanie wstrzymana.

Świadczenia będą przysługiwać od miesiąca, w którym dziecko rozpocznie naukę, co ma zachęcić rodziców do posyłania dzieci do polskich szkół i przedszkoli.

W jaki sposób uzyskać świadczenie 800 Plus?

Od 1 czerwca 2024 roku rozpoczęła się nowa edycja programu 500 plus, teraz zwiększonego do 800 złotych.

Aby uniknąć przerwy w otrzymywaniu świadczenia, rodzice musieli złożyć wniosek do 30 czerwca.

W przypadku późniejszego złożenia wniosku, pieniądze zostaną wypłacone od miesiąca, w którym dokumenty zostały dostarczone.

Program ten obejmuje dzieci do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny.

Kto ma prawo do tego świadczenia?

Prawo do otrzymywania świadczenia 800 plus może nie zostać przyznane w kilku sytuacjach:

  • jeśli rodzic nie złoży wniosku o jego przedłużenie

  • dziecko otrzymuje podobne świadczenie za granicą

  • uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie

  • jest już rodzicem biologicznym lub prawnym

  • zawarło związek małżeński przed ukończeniem 18 lat lub przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Aby nie stracić prawa do świadczenia, rodzice powinni na bieżąco śledzić edukacyjny status dziecka oraz regularnie sprawdzać terminy składania wniosków i spełniać nowe wymogi związane z edukacją.

Udostępnij: