Wkrótce nad polskimi domami pojawią się drony, które będą wykorzystywane przez firmę Tauron do inspekcji mikroinstalacji fotowoltaicznych. Co dokładnie będzie sprawdzane przez kontrolerów oraz czy właściciele instalacji zostaną wcześniej poinformowani o planowanej kontroli?
- Kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych
- Co ma na celu taka kontrola?
- Co dokładnie będzie podlegać kontroli?
- Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?
Kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych
Tauron rozpocznie kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych przy użyciu dronów. Firma zapewnia, że właściciele zostaną wcześniej powiadomieni o kontroli.
Po uprzednim poinformowaniu właściciela wykonujemy nimi dokumentację fotograficzną instalacji fotowoltaicznej – informuje Tauron
Drony wykonają zdjęcia instalacji, co eliminuje potrzebę wspinania się na drabiny lub korzystania z podnośników. Dzięki temu proces będzie bezpieczniejszy i bardziej efektywny.
Drony pozwalają na dokładne dokumentowanie stanu technicznego instalacji oraz szybkie wykrycie ewentualnych problemów – informuje firma
ZOBACZ TAKŻE: Te 3 znaki zodiaku w sierpniu spotka nieszczęście!
Co ma na celu taka kontrola?
Firma podkreśla, że kontrole mikroinstalacji i magazynów energii to jedynie jeden z wielu środków stosowanych w celu zwiększenia wydajności i elastyczności sieci.
Jak informuje wiceprezes zarządu Tauron chodzi tu przede wszystkim o gwarancję bezpieczeństwa oraz taką samą dostępność do sieci dla wszystkich jej użytkowników.
Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i równego dostępu do sieci elektroenergetycznej dla wszystkich naszych klientów – mówi Marcin Marzyński
Co dokładnie będzie podlegać kontroli?
Firma ogłosiła, że kontrole mikroinstalacji będą teraz obejmować cały obszar jej działalności, co oznacza, że klienci mogą spodziewać się dronów nad swoimi domami. W ramach kontroli sprawdzane będą m.in.:
-
nadmierne przekroczenia mocy zainstalowanej
-
przekroczenia napięcia podczas jednoczesnej produkcji energii
-
wprowadzanie energii do sieci bez odpowiedniej umowy
Jest to niezwykle ważne, ponieważ instalacje o zawyżonych parametrach, mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów. Co więcej, stwarzają też zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji oraz urządzeń zasilanych z danego obwodu. Do tej pory odnotowaliśmy ponad 3 tysiące przypadków przekroczenia mocy i ponad 13 tysięcy instalacji, w których wykryto za wysokie napięcie – poinformowała spółka
Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna to mały system produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli słonecznych, który jest zainstalowany na poziomie gospodarstwa domowego lub małej firmy.
Takie instalacje mają na celu wytwarzanie energii z promieniowania słonecznego, która następnie może być używana do zasilania urządzeń w budynku, a nadmiar energii może być oddawany do sieci elektroenergetycznej.