Dyskusje na temat wieku emerytalnego w Polsce zawsze budzą wiele emocji. Z jednej strony, nikt nie chce pracować do późnego wieku, z drugiej strony, rosnące świadczenia emerytalne i kryzys demograficzny stają się coraz większym wyzwaniem. Dr Tomasz Kopyściański, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito, podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat w wywiadzie dla "Faktu".
- Podniesienie wieku emerytalnego – konieczność?
- Wyższe świadczenia czy niższy wiek emerytalny?
- Wiek emerytalny a kobiety
- Brak konkretnych działań
Podniesienie wieku emerytalnego – konieczność?
W rozmowie z portalem, dr Tomasz Kopyściański zaznaczył, że podniesienie wieku emerytalnego w Polsce jest nieuniknione i powinno nastąpić jak najszybciej. Podkreślił również, że w Polsce temat ten jest zbyt silnie upolityczniony.
Szkoda, że ten temat tak został u nas upolityczniony, bo jeżeli spojrzymy na inne unijne kraje, to w zasadzie w każdym z nich taka debata się toczy, a w niektórych z nich takie decyzje już podjęto stwierdził ekspert.
Wyższe świadczenia czy niższy wiek emerytalny?
Dr Kopyściański zwrócił uwagę, że długość pracy ma bezpośredni wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. W obecnym systemie nie można jednocześnie utrzymać niskiego wieku emerytalnego i wysokich emerytur. Dodatkowo, kryzys demograficzny pogłębia ten problem.
Jeżeli chcemy jednocześnie żyć coraz dłużej i dostawać emerytury na godnym poziomie, to przy wydłużającej się średniej życia i jednocześnie starzeniu się społeczeństwa, z takim wyzwaniem będziemy musieli się zmierzyć - podkreślił ekonomista.
Wiek emerytalny a kobiety
Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, również zabrała głos w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, szczególnie w kontekście kobiet.
Piętnaście lat temu na jedną osobę w wieku emerytalnym pracowały cztery osoby, teraz to są niespełna trzy, w 2050 roku to będą mniej niż dwie. To są twarde dane - oświadczyła minister.
Na swoim profilu w serwisie X, Pełczyńska-Nałęcz pisała: „Jeśli nic nie zrobimy, przyszłe emerytury będą znacznie niższe (prognoza ZUS to nawet 23 proc. ostatniej pensji)”.
Brak konkretnych działań
Mimo alarmujących prognoz i głosów ekspertów, na razie nie widać konkretnych działań mających na celu podniesienie wieku emerytalnego. Debata na ten temat z pewnością będzie się toczyć, ale czy zostaną podjęte konkretne kroki, aby stawić czoła temu wyzwaniu, pozostaje niewiadomą.