Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w ustawie, które będą miały wpływ na wysokość rachunków za wodę. Szczegóły nowelizacji mogą wprowadzić istotne modyfikacje w opłatach, które ponoszą mieszkańcy.
- Symboliczna złotówka do tego poziomu
- Ile zapłacą osoby zużywające więcej wody?
- Kto ustala wysokość opłat za wodę?
- Zachęcanie do korzystania wody z kranu
Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych stawek za wodę, w których pierwszy metr sześcienny będzie kosztował symboliczną złotówkę. O tych zmianach poinformował w poniedziałek wiceminister Przemysław Koperski, zapowiadając stopniowe zwiększanie kosztów dla większych zużywających.
Symboliczna złotówka do tego poziomu
Ministerstwo Infrastruktury w nowelizacji ustawy planuje wprowadzenie nowych opłat za wodę, które będą rosnąć wraz z jej zużyciem.
ZOBACZ TAKŻE: Możesz otrzymać mandat za kierunkowskaz! W taki sposób łamiemy przepisy!
Symboliczną złotówkę zapłacimy za pierwszy metr sześcienny wody, natomiast kolejne metry będą droższe.
Wiceminister Przemysław Koperski podkreśla, że wprowadzenie progresywnych stawek ma na celu zachęcanie do oszczędzania wody poprzez większe obciążenie kosztowe dla osób zużywających jej więcej.
Ile zapłacą osoby zużywające więcej wody?
Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski przedstawił szczegóły dotyczące tego, jak zmieni się wysokość rachunków dla osób, które zużywają więcej wody:
Jeżeli ktoś zużywa powyżej trzech metrów sześciennych na osobę, musi być przygotowany na wyższe rachunki, bo cały system musi się bilansować. Ci, którzy nie podchodzą w sposób oszczędny do korzystania ze wspólnych zasobów wodnych, będą musieli zapłacić więcej. Trzy metry na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować – wyjaśnił wiceminister
Kto ustala wysokość opłat za wodę?
Wiceszef resortu zapowiedział również, że ustalanie wysokości taryf za wodę ma zostać przeniesione z poziomu Wód Polskich do samorządów.
Samorządowcy słusznie argumentowali, że jeśli odpowiadają za kwestię dostarczania wody, bezpieczeństwo i inwestycje, to powinni mieć również wpływ na kształtowanie taryf. Nowelizacja ustawy przewiduje przeniesienie tej kompetencji na poziom gmin— przekazał wiceminister
Taki projekt ma trafić do sejmu już jesienią.
[...] dla nas bardzo ważną kwestią - oprócz przeniesienia tych prerogatyw na poziom samorządowy - jest zapewnienie powszechnego dostępu do wody pitnej w atrakcyjnych stawkach, wynoszących nie więcej, niż 1 zł za metr sześcienny – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Infrastruktury
Zachęcanie do korzystania wody z kranu
Przemysław Koperski zauważył, że w Polsce istnieje nierównomierne zużycie wody – niektórzy z nas zużywają jej zbyt dużo, podczas gdy inni borykają się z jej brakiem.
W związku z tym, resort planuje promować korzystanie z wody z kranu zamiast kupowania wody butelkowanej.
Ministerstwo Infrastruktury dąży także do wprowadzenia w hotelach, restauracjach i kawiarniach bezpłatnego dostępu do wody pitnej, wzorując się na rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich.