Niebawem kończy się okres wakacyjny, dzieci powrócą do szkoły. Nowy rok szkolny szykuje się z dużymi zmianami zwłaszcza w zakresie religii. Co czeka uczniów?
- Czy religia będzie nadal przedmiotem w planie zajęć lekcyjnych?
- Takie zmiany czekają uczniów w lekcjach religii już od września
- Jakie zmiany będą od 2025 roku?
- Zasady organizowania lekcji religii
Czy religia będzie nadal przedmiotem w planie zajęć lekcyjnych?
W wywiadzie dla Radia ZET wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała, że Resort Edukacji nie zamierza usuwać lekcji religii ze szkolnych programów.
ZOBACZ TAKŻE: Ile powinni spać seniorzy? Badania naukowe to potwierdzają!
Mucha wyraziła opinię, że tematy takie jak aborcja, związki partnerskie i homoseksualizm nie powinny być poruszane na lekcjach religii, podkreślając, że religia nie powinna służyć jako narzędzie ideologiczne.
Wiceminister dodała również, że decyzję o tym, czy religia powinna być częścią planu zajęć, powinna podejmować sama społeczność szkolna, a nie biskup.
Takie zmiany czekają uczniów w lekcjach religii już od września
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z 22 marca 2024 roku, od 1 września 2024 roku ocena z religii (lub etyki) nie będzie brana pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen.
Ocena ta będzie umieszczana na świadectwie szkolnym tuż po ocenie z zachowania.
Decyzja Resortu oznacza, że ocena z religii lub etyki nie będzie miała wpływu na promocję ucznia do kolejnej klasy.
Jakie zmiany będą od 2025 roku?
Ministerstwo Edukacji zleciło opracowanie i wprowadzenie nowego rozporządzenia, które przewiduje, że od roku szkolnego 2025/2026 w szkołach będzie realizowana tylko jedna godzina religii tygodniowo.
Obecnie w przedszkolach oraz szkołach publicznych religia prowadzona jest przez dwie godziny lekcyjne w tygodniu (lub dwa zajęcia przedszkolne).
Warto dodać, że liczba godzin etyki w tygodniu jest ustalana przez dyrekcję szkoły.
Zasady organizowania lekcji religii
W kwietniu 2024 roku opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego organizacji lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Obecnie placówki oświatowe są zobowiązane do organizowania lekcji religii dla danej klasy lub oddziału, jeśli udział w zajęciach zgłosi co najmniej 7 uczniów.
W sytuacji, gdy liczba chętnych jest mniejsza, szkoły muszą zapewnić naukę religii lub etyki w grupach łączonych z innych klas lub oddziałów.
Nowe przepisy zakładają, że takie grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe będą mogły być tworzone, gdy zgłosi się na nie minimum 7 uczniów.
Dodatkowo, wprowadzono limit liczby uczniów w grupach – maksymalnie 30 osób w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz szkołach branżowych, a w przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej – do 25 osób.
Te zasady będą obowiązywać w szkołach i przedszkolach od 1 września 2024 roku.