Podatek od posiadania psa to koszt, z którym musi liczyć się wielu właścicieli czworonogów. Niestety, nadchodzące podwyżki obejmą również opłatę dla posiadaczy psów, co oznacza, że wkrótce podatek ten będzie wyższy. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy właściciele muszą go płacić. Jakie będą nowe stawki podatku od psa? Kto może liczyć na zwolnienie z opłaty?
- Kto ma obowiązek opłaty podatku za psa?
- O ile wzrośnie podatek od psa?
- Kto nie musi płacić podatku od psa?
Zmieniające się kwoty podatków wpłyną również na wysokość opłat za psa. Mimo że konkretna wysokość opłaty zależy od decyzji poszczególnych gmin, będzie ona automatycznie dostosowywana do zmieniających się stawek podatkowych.
Kto ma obowiązek opłaty podatku za psa?
Utrzymanie psa wiąże się z różnymi kosztami. Oprócz wydatków na karmę i opiekę weterynaryjną, właściciele muszą też liczyć się z podatkiem od posiadania psa.
ZOBACZ TAKŻE: 30 sierpnia ZUS dokona podwójnej wypłaty! Sprawdź, kto otrzyma dodatkową gotówkę!
Tę opłatę są zobowiązani uiszczać mieszkańcy gmin, które zdecydowały się wprowadzić taki podatek.
To od lokalnych władz zależy, czy i na jakim poziomie ustalą stawkę podatku. Chociaż istnieją przepisy określające maksymalną możliwą kwotę, gminy mają prawo ją obniżyć według własnych ustaleń.
O ile wzrośnie podatek od psa?
Obecnie maksymalna stawka podatku od psa wynosi 173,57 zł.
W przyszłym roku jednak możemy spodziewać się podwyżek zarówno w podatkach, jak i opłatach lokalnych, co wpłynie również na wysokość podatku od posiadania psa.
Od 2025 roku górna granica tej opłaty wyniesie 178,26 zł. Ostateczna kwota, jaką zapłacą właściciele czworonogów, zależy od decyzji poszczególnych gmin, które mają w tej kwestii spore możliwości regulacyjne.
Warto również pamiętać, że nie wszyscy są zobowiązani do płacenia podatku od psa, nawet jeśli gmina narzuca taką opłatę na swoich mieszkańców.
Kto nie musi płacić podatku od psa?
Od podatku od psa zwolnione są następujące osoby:
-
osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeśli pies jest psem asystującym
-
osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
-
oraz osoby, które ukończyły 65. rok życia i prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe
Jednak ulga ta obejmuje tylko jednego psa – za każdego dodatkowego czworonoga będzie trzeba zapłacić.
Osoby, które płacą podatek rolny za grunty o powierzchni przekraczającej 1 hektar (lub 1 hektar przeliczeniowy), są zwolnione z podatku za pierwszego i drugiego psa.
Podatek będzie obowiązywał dopiero od trzeciego i kolejnych psów.
Źródło zdjęć: Canva