Urlop w 2025 roku! Kiedy najlepiej wziąć wolne, aby cieszyć się długimi weekendami?

Kalendarz na 2025 rok oferuje liczne okazje do dłuższych urlopów. Wykorzystując 10 dni wolnego, możesz rozciągnąć swoje wakacje na 17 dni nieprzerwanego wypoczynku. Sprawdź, które terminy w 2025 roku są najlepsze na długie wyjazdy.

W 2025 roku pracownicy będą mieli do przepracowania 250 dni. Jednak przy odpowiednim planowaniu urlopu można skorzystać z pięciu długich weekendów.

Święta w 2025 roku

W 2025 roku będziemy mieli 13 dni wolnych od pracy z okazji świąt. Oto lista dni ustawowo wolnych:

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok

  • 6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli

  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc

  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy

  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 maja

  • 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki

  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało

  • 15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych

  • 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości

  • 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie

  • 26 grudnia (piątek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia

Kiedy zaplanować urlop, aby cieszyć się długim wypoczynkiem?

W 2025 roku kalendarz stwarza doskonałe okazje do zaplanowania długich urlopów.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego ludzie urodzeni spod znaku Panny są tak wyjątkowi?

Nowy Rok przypada na środę, a Święto Trzech Króli na poniedziałek. Wystarczy wziąć cztery dni urlopu, aby cieszyć się dziesięcioma dniami odpoczynku. Połączając ten czas z okresem świąt Bożego Narodzenia, można uzyskać aż 17 dni wolnego.

Majówka również sprzyja długim wyjazdom. Święto Pracy wypada w czwartek, a Święto Konstytucji 3 maja w sobotę. Aby maksymalnie wykorzystać ten okres, można wziąć wolne w środę oraz dodatkowe dwa dni (poniedziałek i wtorek), co da łącznie dziewięć dni wypoczynku.

Warto również rozważyć wyjazd w czasie Bożego Ciała, które przypada w czwartek, 19 czerwca. Biorąc wolne w piątek, można cieszyć się czterema dniami odpoczynku, co jest korzystną opcją na krótki urlop.

Trzydniowy weekend w sierpniu

15 sierpnia, który przypada na piątek, zapewnia trzydniowy weekend, co jest idealnym momentem na krótki wypoczynek.

Zdjęcie Urlop w 2025 roku! Kiedy najlepiej wziąć wolne, aby cieszyć się długimi weekendami? #1

Wszystkich Świętych wypada w sobotę, co daje możliwość przedłużenia weekendu o dodatkowy dzień. Wybierając wolne w piątek lub poniedziałek, można również cieszyć się trzydniowym wypoczynkiem.

Najlepszą okazją na przedłużony urlop jest Święto Niepodległości, które przypada we wtorek. Wystarczy wziąć wolne w poniedziałek, aby uzyskać cztery dni odpoczynku z rzędu.

Okres Bożego Narodzenia także sprzyja długim wyjazdom. 25 grudnia przypada w czwartek, a wiele firm udziela wolnego dnia w Wigilię. Biorąc dodatkowe dwa dni urlopu po świętach, można cieszyć się dziewięcioma dniami przerwy.

Zmiany w wymiarze godzin pracy

Niektórzy jeszcze w tym roku mogą liczyć na zmiany w wymiarze czasu pracy. Niektóre firmy decydują się na wprowadzenie zmian w wymiarze tygodniowych godzin pracy.

Do takich zmian ma dojść na przykład we Włocławku. Od 1 września urzędnicy miejscy w tym mieście będą pracować w skróconym wymiarze godzin. Prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki, ogłosił, że ich tydzień pracy zostanie ograniczony do 35 godzin.

Uważam, że jest to docelowe rozwiązanie, które za kilka lat będzie obowiązywało w naszym kraju. To nie jest żaden wymysł. Przyglądam się komentarzom tym przychylnym i nieprzychylnym. Ale tak samo było przed 1918 r., kiedy lewica mówiła o konieczności wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i bardzo podobnie było, kiedy w 1972 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu wolnej soboty. Zawsze jest to coś nowego, zawsze towarzyszy temu może nawet pewien strach. Później okazuje się, że ten strach ma wielkie oczy, a rozwiązania dobrze służą pracownikom - przyznał prezydent na antenie radia TOK FM

Podobne zmiany w wymiarze czasu pracy, jak te planowane w Włocławku, zostały już wprowadzone w Lesznie. Tamtejsi urzędnicy miejscy od 1 lipca 2024 roku pracują również w skróconym wymiarze 35 godzin tygodniowo.

Pomysł skrócenia czasu pracy jest także rozważany na poziomie krajowym. W kwietniu minister pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że temat ten nie zostanie porzucony. W lipcu poinformowała o trwających analizach dotyczących implementacji krótszego tygodnia pracy.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: