Kalendarz na 2025 rok oferuje liczne okazje do dłuższych urlopów. Wykorzystując 10 dni wolnego, możesz rozciągnąć swoje wakacje na 17 dni nieprzerwanego wypoczynku. Sprawdź, które terminy w 2025 roku są najlepsze na długie wyjazdy.
- Święta w 2025 roku
- Kiedy zaplanować urlop, aby cieszyć się długim wypoczynkiem?
- Trzydniowy weekend w sierpniu
- Zmiany w wymiarze godzin pracy
W 2025 roku pracownicy będą mieli do przepracowania 250 dni. Jednak przy odpowiednim planowaniu urlopu można skorzystać z pięciu długich weekendów.
Święta w 2025 roku
W 2025 roku będziemy mieli 13 dni wolnych od pracy z okazji świąt. Oto lista dni ustawowo wolnych:
-
1 stycznia (środa) - Nowy Rok
-
6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli
-
20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
-
21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
-
1 maja (czwartek) - Święto Pracy
-
3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 maja
-
8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
-
19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
-
15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
-
1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
-
11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości
-
25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
-
26 grudnia (piątek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia
Kiedy zaplanować urlop, aby cieszyć się długim wypoczynkiem?
W 2025 roku kalendarz stwarza doskonałe okazje do zaplanowania długich urlopów.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego ludzie urodzeni spod znaku Panny są tak wyjątkowi?
Nowy Rok przypada na środę, a Święto Trzech Króli na poniedziałek. Wystarczy wziąć cztery dni urlopu, aby cieszyć się dziesięcioma dniami odpoczynku. Połączając ten czas z okresem świąt Bożego Narodzenia, można uzyskać aż 17 dni wolnego.
Majówka również sprzyja długim wyjazdom. Święto Pracy wypada w czwartek, a Święto Konstytucji 3 maja w sobotę. Aby maksymalnie wykorzystać ten okres, można wziąć wolne w środę oraz dodatkowe dwa dni (poniedziałek i wtorek), co da łącznie dziewięć dni wypoczynku.
Warto również rozważyć wyjazd w czasie Bożego Ciała, które przypada w czwartek, 19 czerwca. Biorąc wolne w piątek, można cieszyć się czterema dniami odpoczynku, co jest korzystną opcją na krótki urlop.
Trzydniowy weekend w sierpniu
15 sierpnia, który przypada na piątek, zapewnia trzydniowy weekend, co jest idealnym momentem na krótki wypoczynek.
Wszystkich Świętych wypada w sobotę, co daje możliwość przedłużenia weekendu o dodatkowy dzień. Wybierając wolne w piątek lub poniedziałek, można również cieszyć się trzydniowym wypoczynkiem.
Najlepszą okazją na przedłużony urlop jest Święto Niepodległości, które przypada we wtorek. Wystarczy wziąć wolne w poniedziałek, aby uzyskać cztery dni odpoczynku z rzędu.
Okres Bożego Narodzenia także sprzyja długim wyjazdom. 25 grudnia przypada w czwartek, a wiele firm udziela wolnego dnia w Wigilię. Biorąc dodatkowe dwa dni urlopu po świętach, można cieszyć się dziewięcioma dniami przerwy.
Zmiany w wymiarze godzin pracy
Niektórzy jeszcze w tym roku mogą liczyć na zmiany w wymiarze czasu pracy. Niektóre firmy decydują się na wprowadzenie zmian w wymiarze tygodniowych godzin pracy.
Do takich zmian ma dojść na przykład we Włocławku. Od 1 września urzędnicy miejscy w tym mieście będą pracować w skróconym wymiarze godzin. Prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki, ogłosił, że ich tydzień pracy zostanie ograniczony do 35 godzin.
Uważam, że jest to docelowe rozwiązanie, które za kilka lat będzie obowiązywało w naszym kraju. To nie jest żaden wymysł. Przyglądam się komentarzom tym przychylnym i nieprzychylnym. Ale tak samo było przed 1918 r., kiedy lewica mówiła o konieczności wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i bardzo podobnie było, kiedy w 1972 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu wolnej soboty. Zawsze jest to coś nowego, zawsze towarzyszy temu może nawet pewien strach. Później okazuje się, że ten strach ma wielkie oczy, a rozwiązania dobrze służą pracownikom - przyznał prezydent na antenie radia TOK FM
Podobne zmiany w wymiarze czasu pracy, jak te planowane w Włocławku, zostały już wprowadzone w Lesznie. Tamtejsi urzędnicy miejscy od 1 lipca 2024 roku pracują również w skróconym wymiarze 35 godzin tygodniowo.
Pomysł skrócenia czasu pracy jest także rozważany na poziomie krajowym. W kwietniu minister pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że temat ten nie zostanie porzucony. W lipcu poinformowała o trwających analizach dotyczących implementacji krótszego tygodnia pracy.
Źródło zdjęć: Canva