Bon senioralny jest wsparciem, które przysługuje osobom powyżej 75. roku życia. Jego celem jest niesienie pomocy w życiu codziennym zarówno seniorom, jak i ich rodzinom. Jego głównym założeniem jest odciążenie osób aktywnych zawodowo, które nie są w stanie zapewnić opieki swoim najbliższym. Ile wynosi takie świadczenie?
- Do kogo jest skierowany bon senioralny?
- Jakie usługi wchodzą w zakres bonu senioralnego?
- W jaki sposób uzyskać bon senioralny?
- Przewiduje się, że z tego rodzaju wsparcia, jakim jest bon senioralny będzie mogło skorzystać ponad pół miliona seniorów.W jakiej formie będzie wypłacany bon senioralny?
Ze środków, jakie przewiduje się na bon senioralny, można pokryć wydatki związane z opieką nad osobą starszą, jednak warto pamiętać, że bon nie obejmuje kosztów leczenia ani innych usług medycznych.
Do kogo jest skierowany bon senioralny?
Z bonu senioralnego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 75 rok życia. Koniecznym warunkiem jest również potrzeba wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
ZOBACZ TAKŻE: Uwaga kierowcy! Aż 500 złotych kary za tablice rejestracyjne!
Zamysłem tego programu jest niesienie pomocy ty, rodzinom, które są aktywne zawodowo, a tym samym nie są w stanie zapewnić opieki seniorom.
Obowiązek ten spoczywa na gminie, której zadaniem jest znalezienie odpowiedniej osoby lub instytucji, która udzieli wsparcia w tym zakresie.
Podejmując się obowiązku sprawowania opieki nad osobą starszą, wiąże się z odbyciem 30- godzinnego szkolenia kwalifikacyjnego.
Konieczność opieki nad bliskimi seniorami niejednokrotnie wiąże się z ograniczeniem aktywności zawodowej (w tym w szczególności kobiet) lub ponoszeniem znaczących kosztów zapewnienia tej opieki na rynku prywatnym – zapis w projekcie ustawy
Bon mogą otrzymać osoby, które mają obowiązek wspierać seniora finansowo, o ile ich dochód spełnia określone warunki.
Dochód nie może być niższy niż płaca minimalna, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych nie może przekraczać jej dwukrotności. W gospodarstwach wieloosobowych dochód nie może przekraczać trzykrotności płacy minimalnej.
Jakie usługi wchodzą w zakres bonu senioralnego?
Pomysł z wprowadzeniem bonu senioralnego wynika z potrzeby opieki nad seniorami, tak aby najbliżsi członkowie rodziny mogli wykonywać swoją pracę zawodową, nie ograniczając jej w żaden sposób.
Wsparcie w tym zakresie ma pomóc w zapewnieniu codziennego funkcjonowania, przede wszystkim w tych obszarach:
-
zaspakajanie potrzeb życiowych
-
pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych
-
opieka higieniczno – pielęgnacyjna
-
dbanie o integrację z otoczeniem
Ważną informacją o której należy pamiętać jest to, że bon ten nie obejmuje usług o charakterze medycznym. Wiąże się to z tym, że zakup leków musi być pokryty zupełnie z innych środków finansowych.
W jaki sposób uzyskać bon senioralny?
Taki wniosek o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć do gminy. Możliwe będzie również złożenie stosownych dokumentów za pomocą formularza w systemie elektronicznym.
Wartość bonu to maksymalnie 2150 zł, co stanowi połowę wynagrodzenia minimalnego w drugiej połowie 20204 roku.
Założenia bonu są takie, że z przeznaczonych środków będzie można zatrudnić w sposób legalny osobę do świadczenia takich usług.
Przewiduje się, że z tego rodzaju wsparcia, jakim jest bon senioralny będzie mogło skorzystać ponad pół miliona seniorów.
W jakiej formie będzie wypłacany bon senioralny?
Nie ma jeszcze konkretnych informacji i wytycznych w tej sprawie.
Źródło zdjęć: Canva