Nowe wymogi dotyczące wyposażenia domu! Czy takie regulacje prawne wejdą w życie?

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zgłosiła propozycję, aby wprowadzić obowiązek instalowania autonomicznych czujek dymu w mieszkaniach. Informację tę przekazał w niedzielę rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, st. bryg. Karol Kierzkowski, dodając, że wniosek został skierowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wprowadzenie nowego obowiązku dotyczącego wyposażenia domów i mieszkań w autonomiczne czujniki dymu, mają za zadanie przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. Ma być to odpowiedź na ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w województwie śląskim.

Czy czujniki dymu będą obowiązkowe?

W niedzielę w jednej z południowych dzielnic Jaworzna doszło do tragicznego zdarzenia, w wyniku którego dwie starsze osoby zmarły na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

ZOBACZ TAKŻE: LIDL wystosował pilny komunikat do klientów! Prośba o dokonanie zwrotu!

To pierwsze przypadki śmiertelne związane z czadem w tym sezonie grzewczym w województwie śląskim. Cztery inne osoby, w tym dwoje dzieci, które również przebywały w tym budynku, zostały przewiezione do szpitala z objawami podtrucia.

Stąd Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, zasugerowała, aby takie urządzenia, jak czujniki czadu stały się obowiązkowe w każdym domu mieszkalnym.

St. bryg. Karol Kierzkowski zaznaczył, że podobne przepisy już funkcjonują w Niemczech, Francji oraz wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnił, wprowadzenie obowiązku instalacji czujników w mieszkaniach wynikałoby z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych.

W jaki sposób zmiany te miałyby być wprowadzone?

Proponowane rozwiązanie zakłada, że w nowych budynkach czujniki dymu powinny być instalowane od momentu wejścia w życie nowych regulacji.

Natomiast w już istniejących mieszkaniach czujki dymu musiałyby być zainstalowane w ciągu kilku najbliższych lat. Przewiduje się, że okres dostosowawczy wyniesie około pięciu lat.

Ponadto przewiduje się wprowadzenie wymogu stosowania czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego – powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego PSP

Z czego wynika wprowadzenie takich rozwiązań?

Propozycja wprowadzenia obowiązkowego montażu czujek dymu trafiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w drugiej połowie września.

St. bryg. Karol Kierzkowski przypomniał, że prace nad tym rozwiązaniem zaczęły się po tragicznym pożarze w Poznaniu, gdzie zginęło dwóch strażaków, a jedenaście osób, w tym trzy cywilne, zostało rannych.

Po tym zdarzeniu, które miało miejsce przy ulicy Kraszewskiego, wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz podkreślił, że pierwsze jednostki straży przybyły na miejsce w ciągu pięciu minut od zgłoszenia. Szybka reakcja była możliwa dzięki czujce dymu, którą miała jedna z osób w swoim mieszkaniu, co umożliwiło szybką ewakuację mieszkańców.

Leśniakiewicz zapowiedział, że MSWiA przeanalizuje sytuację i rozważy wprowadzenie regulacji prawnych, które zobligują do montażu czujek dymu. Możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w istniejących przepisach.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Objawy zatrucia tlenkiem węgla mogą być mylące, zwłaszcza gdy w domu nie ma zamontowanej czujki dymu.

Należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak:

  • mdłości,

  • osłabienie,

  • senność,

  • bóle głowy

  • duszności

W przypadku podejrzenia zatrucia czadem, należy niezwłocznie skontaktować się z służbami ratunkowymi.

Zatrucia tym gazem często wynikają z:

  • nieszczelności w instalacjach

  • braku konserwacji urządzeń

  • niewłaściwego czyszczenia, a także wad konstrukcyjnych

  • nieodpowiedniego systemu wentylacji, który nie spełnia obowiązujących norm

Źródło zdjęć: Canva, Facebook

Udostępnij: