Zmiany w 800 Plus wywołały zamieszanie! Wiele osób straci to świadczenie!

Od 1 września 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczenia 800 plus. Aby je otrzymać, dziecko będzie musiało spełnić konkretny wymóg. Te zmiany spowodowały niemałe zamieszanie, co spowodowało, że świadczenie to nie będzie pobierane przez bardzo dużą liczbę osób. Dla kogo to świadczenie nie będzie już dostępne?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidywało, że po wprowadzeniu obowiązku szkolnego związanego z 800 plus, do polskich szkół zapisze się nawet 80 tysięcy dzieci z Ukrainy. Rzeczywistość okazała się inna, do szkół trafiło tylko 20 tysięcy dzieci, a świadczenie 800 plus przestało być pobierane przez 36 tys. dzieci.

Nowy obowiązek przy pobieraniu 800 Plus

Wiceministra edukacji, Joanna Mucha, w wywiadzie dla TOK FM przyznała, że prognozy dotyczące napływu ukraińskich dzieci do polskich szkół nie sprawdziły się.

Rząd oczekiwał, że po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym, do systemu edukacji dołączy od 60 do 80 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy.

Jednak rzeczywista liczba dzieci, które pojawiły się w polskich szkołach, jest znacznie niższa i wynosi około 20 tysięcy.

Spodziewaliśmy się od 60 do 80 tys. dzieci nowych w naszym systemie. Liczba, która teraz wychodzi nam z systemu, jest znacznie niższa, bo to jest około 20 tys. nowych dzieci ukraińskich - powiedziała Joanna Mucha

36 tys. dzieci przestało pobierać świadczenie 800 Plus

Joanna Mucha przekazała, że aż 36 tysięcy ukraińskich dzieci przestało pobierać świadczenie 800 plus. Jedną z przyczyn jaką podaje jest wyjazd tych dzieci z naszego kraju.

Wiemy też z danych PESEL, że jakaś grupa dzieci przyjechała do Polski i będziemy musieli sprawdzić, czy realizują obowiązek szkolny – zaznaczyła Mucha

Joanna Mucha poinformowała, że według danych w systemie jest około 10,5 tysiąca ukraińskich dzieci, choć nie wszystkie z nich są w wieku szkolnym.

Dodała również, że w czerwcu 2024 roku szacowano, że w Polsce przebywa około 230 tysięcy ukraińskich dzieci. Z tej liczby, 134 tysiące przybyło po wybuchu wojny w lutym 2024 roku, a około 100 tysięcy mieszkało w Polsce już wcześniej.

800 Plus na konkretnych warunkach

Od 1 września 2024 roku dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są zobowiązane do uczęszczania do polskich placówek edukacyjnych.

Obejmuje to:

  • przygotowanie przedszkolne w zerówce

  • naukę w szkole podstawowej

  • naukę w szkołach ponadpodstawowych.

Jest to warunek konieczny do uzyskania prawa do pobierania świadczenie 800 Plus oraz Dobry Start.

Rodzice tych dzieci składając wniosek o te świadczenia mają w obowiązku podać nazwę placówki do której uczęszcza dziecko. Informacje te są weryfikowane za pomocą Systemu Informacji Oświatowej.

Rodzice, składając wniosek np. o świadczenie 800 plus, będą musieli wpisać, do jakiej szkoły chodzi dziecko. Podane dane będziemy weryfikować przez System Informacji Oświatowej – powiedziała Joanna Mucha

Wiceminister Joanna Mucha podkreśliła, że wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego przyspieszy weryfikację danych, automatycznie synchronizując informacje między Systemem Informacji Oświatowej a systemami ZUS.

Zdjęcie Zmiany w 800 Plus wywołały zamieszanie! Wiele osób straci to świadczenie! #1

Z danych ZUS, udostępnionych we wrześniu, wynika, że w okresie od stycznia do lipca 2024 roku wypłacono 800 plus dla prawie 247 tysięcy ukraińskich dzieci. Dla porównania, w całym 2023 roku świadczenie otrzymało 322,7 tysiąca dzieci, a w 2022 roku – 514,4 tysiąca.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: