Czas ucieka, a 31 października zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu studentów to kluczowa data, ponieważ jest to ostatni moment, aby złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o kontynuację wypłaty renty rodzinnej. Brak formalności na czas oznacza utratę świadczenia za październik, którego później nie będzie można odzyskać. Warto zatem pamiętać o złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, aby nie stracić ważnego wsparcia finansowego.
- Co to jest renta rodzinna?
- Kto może ubiegać się o rentę rodzinną?
- Ważne formalności: do 31 października!
- Co się stanie, jeśli przestaniesz się uczyć?
- Ile wynosi renta rodzinna?
Czas upływa – do 31 października osoby pobierające rentę rodzinną muszą złożyć odpowiednie dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby nie stracić świadczenia za październik. Szczególnie dotyczy to studentów, którzy wciąż się uczą, a ich renta rodzinna zależy od dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego kontynuację nauki.
Co to jest renta rodzinna?
Renta rodzinna to świadczenie przyznawane członkom rodziny osoby zmarłej, która miała prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, lub innego podobnego świadczenia. Dzieci, małżonkowie oraz inne osoby mogą ubiegać się o to świadczenie, o ile spełniają odpowiednie kryteria.
Kto może ubiegać się o rentę rodzinną?
Prawo do renty rodzinnej przysługuje m.in.:
- Dzieciom – do 16 roku życia, a jeśli kontynuują naukę, to aż do 25 roku życia. Dzieci, które na ostatnim roku studiów ukończą 25 lat, mogą pobierać rentę do zakończenia tego roku akademickiego.
- Osobom niezdolnym do pracy – bez ograniczeń wiekowych, jeśli niezdolność do pracy nastąpiła przed ukończeniem 16 lat lub w trakcie nauki przed 25. rokiem życia.
- Wdowie lub wdowcowi – pod pewnymi warunkami, np. ukończenie 50 lat lub posiadanie pod opieką niepełnoletnich dzieci.
W przypadku wnuków i rodzeństwa, również mogą one otrzymać rentę rodzinną, jeśli zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią osoby uprawnionej.
Ważne formalności: do 31 października!
Studenci, którzy chcą dalej otrzymywać rentę rodzinną, muszą złożyć w ZUS dwa ważne dokumenty:
- Wniosek o kontynuację wypłaty renty – dla studentów, którzy pobierali to świadczenie w poprzednich latach.
- Zaświadczenie z uczelni – potwierdzające, że dana osoba faktycznie podjęła lub kontynuuje naukę. Dotyczy to również maturzystów, którzy rozpoczęli studia – muszą dostarczyć zaświadczenie o przyjęciu na studia najpierw do końca września, a zaświadczenie o rozpoczęciu nauki do końca października.
ZUS podkreśla, że brak złożenia tych dokumentów w terminie skutkuje utratą świadczenia za październik, a pieniądze te nie będą wypłacane retroaktywnie.
Co się stanie, jeśli przestaniesz się uczyć?
W przypadku, gdy uprawniony do renty rodzinnej student przestanie kontynuować naukę, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić ZUS. W przeciwnym razie, jeśli ZUS wypłaci świadczenie nienależnie, osoba taka będzie musiała zwrócić otrzymane pieniądze wraz z odsetkami.
Ile wynosi renta rodzinna?
Wysokość renty rodzinnej zależy od liczby osób uprawnionych do jej otrzymania:
- 85% świadczenia zmarłego – dla jednej osoby,
- 90% świadczenia zmarłego – dla dwóch osób,
- 95% świadczenia zmarłego – dla trzech lub więcej osób.
Pamiętaj, aby nie przegapić terminu składania wniosków o kontynuację wypłaty renty rodzinnej. 31 października to ostateczny termin na dostarczenie dokumentów do ZUS, a brak ich złożenia skutkuje utratą świadczenia za październik. Działaj teraz, aby zapewnić sobie ciągłość wypłat!
Zobacz także: Czy świadczenie 800 Plus wzrośnie? Jakie są plany rządu?
źródło zdjęć: Canva