Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to czas, w którym wielu wiernych pragnie uczestniczyć w obrzędach religijnych. Które dni mszy świętej są obowiązkowe dla katolików, a które jedynie zalecane? Kościół udziela wyjaśnień.
- Kiedy udział we mszy świętej jest obowiązkowy?
- W jakie inne dni mamy taki obowiązek?
- „Furtka” w Kodeksie Prawa Kanonicznego
- Czy Wigilia jest świętem nakazanym?
Kiedy udział we mszy świętej jest obowiązkowy?
Trzecie przykazanie Boże mówi wprost:
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
To nakłada na katolików obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w każdą niedzielę. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, niedziele są dniami świątecznymi nakazanymi, ale nie tylko one wymagają obecności w kościele.
ZOBACZ TAKŻE: Rossmann ostrzega przed nowym oszustwem!
W jakie inne dni mamy taki obowiązek?
Są również inne dni w roku, które są świętami nakazanymi. Przykładem jest 25 grudnia, który zawsze jest dniem obowiązkowej mszy, niezależnie od dnia tygodnia, w który przypada.
W 2024 roku pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w środę. Kolejnym takim dniem jest 1 stycznia, kiedy obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, a w 2025 roku również przypada w środę.
„Furtka” w Kodeksie Prawa Kanonicznego
W Kodeksie Prawa Kanonicznego istnieje możliwość uczestnictwa we mszy świętej dzień przed świętem nakazanym, pod jednym warunkiem, musi to być msza wieczorna.
Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego – czytamy w KPK
Ks. Aleksander Sobczak, doktor prawa kanonicznego, wyjaśnia, że Kodeks Prawa Kanonicznego nie stawia żadnych wymagań co do formularza mszy ani powodów, dla których można uczestniczyć w mszy wieczorem przed świętem nakazanym. Mimo to, niektórzy duszpasterze błędnie nakładają dodatkowe ograniczenia.
Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna — wyjaśnia ks. Aleksander Sobczak
Czy Wigilia jest świętem nakazanym?
W Wigilię nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy.
Warto dodać, że w 2024 roku Wigilia przypada na dzień roboczy, ale w przyszłym roku może stać się dniem wolnym od pracy, jeśli odpowiednia ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Duchowni zalecają udział we mszy św. 26 grudnia 2024 r. (czwartek), kiedy Kościół obchodzi wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika, choć nie jest to obowiązkowe.
Źródło zdjęć: Canva