Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w sposobie waloryzacji emerytur, które mogą wpłynąć na wysokość świadczeń wypłacanych seniorom. Co te zmiany oznaczają dla seniorów?
- Czy dojdzie do zmian w waloryzacji emerytur?
- Waloryzacja procentowo – kwotowa – co to oznacza?
- Od kiedy zmiany te miałyby wejść w życie?
Zgodnie z prognozami, w 2025 roku wskaźnik waloryzacji wyniesie 105,52 proc., co oznacza wzrost emerytur o 5,52 proc. Będzie to jednak znacznie mniejszy wzrost niż w poprzednich latach – w 2024 roku emerytury wzrosły o 12,12 proc., a w 2023 roku o 14,8 proc. Powodem tej zmiany jest niższa inflacja, która wpływa na poziom podwyżek.
Czy dojdzie do zmian w waloryzacji emerytur?
W ostatnich dniach w siedzibie MRPiPS odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano na temat możliwych modyfikacji systemu waloryzacji.
ZOBACZ TAKŻE: „Proboszcz kazał” – czy dziecko może mieć czapkę w kościele?
Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych instytucji, w tym Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz innych organów zajmujących się sprawami emerytalnymi.
Jednym z rozważanych rozwiązań jest uwzględnianie 50 proc. realnego wzrostu płac zamiast dotychczasowych 20 proc.
Takie zmiany mogłyby skutkować wyższym wskaźnikiem waloryzacji – w przyszłym roku wyniósłby on aż 8,55 proc.
Waloryzacja procentowo – kwotowa – co to oznacza?
Kolejną propozycją jest wprowadzenie waloryzacji procentowo-kwotowej, co pozwoliłoby na bardziej elastyczne dostosowanie wysokości podwyżek.
Inne rozważane opcje to podwyżka emerytur na gwarantowanym poziomie (np. 10 proc. najniższej emerytury) oraz zmiana mechanizmu waloryzacji z procentowo-płacowego na waloryzację opartą na wzroście płac.
Ministerstwo będzie kontynuowało prace nad tymi propozycjami, aby wypracować rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom emerytów, uwzględniając jednocześnie realia gospodarcze kraju.
W dyskusji jako najbardziej optymalny środek do łagodzenia ryzyka niskich waloryzacji wskazano podwyższenie udziału realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji, które może nastąpić w ramach negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego lub w drodze rozporządzenia Rady Ministrów i nie wymaga przeprowadzania zmian ustawowych – podało ministerstwo w komunikacie
Jak poinformowano, to właśnie propozycja uwzględnienia 50 proc. realnego wzrostu płac, spośród wszystkich rozważanych podczas spotkania, została rekomendowana przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Od kiedy zmiany te miałyby wejść w życie?
Niestety, emeryci muszą poczekać na wprowadzenie zmian w systemie waloryzacji.
Nowe przepisy, jeśli wejdą w życie, będą obowiązywały dopiero od 2026 roku.
Projekt budżetu na przyszły rok, który niedawno został przyjęty przez Sejm, nie przewiduje wystarczających środków na pokrycie wyższej waloryzacji emerytur.
Źródło zdjęć: Canva