Zmiany w prawie spadkowym! Kto nie ma prawa do dziedziczenia?

Nowe przepisy dotyczące prawa spadkowego weszły w życie kilka miesięcy temu, ale wciąż wiele osób nie jest ich świadomych. Zmiany w ustawie znacznie ograniczają grono osób, które mają prawo do dziedziczenia. Kto więc będzie mógł otrzymać majątek po zmarłej osobie?

Nowe zmiany w prawie spadkowym

Po śmierci bliskiej osoby często zaczyna się trudny proces związany z podziałem spadku. Wcześniejsze przepisy dotyczące dziedziczenia były uważane przez wielu za skomplikowane i czasami utrudniające całą procedurę.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w kościele! Koniec zbierania na tacę?

Nowe zmiany w prawie spadkowym wprowadzają zasady, które mogą sprawić, że więcej osób niż wcześniej będzie uznanych za niegodnych do otrzymania spadku.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do zachowku mają zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice osoby zmarłej. W przypadku braku zstępnych, dziedziczą rodzice, rodzeństwo zmarłego oraz ich dzieci (zstępni rodzeństwa).

Jednakże, jeżeli osoba spisuje testament, ma prawo zdecydować, kto otrzyma jej majątek, a testament taki jest ważniejszy od ustawowego dziedziczenia.

Nowe przepisy jednak wskazują, że istnieją sytuacje, w których dzieci mogą zostać pozbawione spadku po rodzicach.

Zdjęcie Zmiany w prawie spadkowym! Kto nie ma prawa do dziedziczenia? #1

Kto może zostać pozbawiony spadku?

Nowelizacja prawa spadkowego została wprowadzona w celu zapobieżenia sytuacjom, w których dzieci dziedziczą po rodzicach, mimo że przez wiele lat nie utrzymywały z nimi kontaktu ani nie udzielały im wsparcia, zwłaszcza w trudnych chwilach, takich jak choroba.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby, które nie płaciły alimentów na swoich rodziców, także mogą zostać uznane za niegodne dziedziczenia.

Powszechnie nieakceptowane są zdarzenia, w następstwie których majątek spadkodawcy otrzymuje osoba, która swoim karygodnym, często nacechowanym złą wolą, zaniechaniem uniemożliwiała za życia spadkodawcy zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych – tak brzmi zapis w nowelizacji projektu

Nowe przepisy mają na celu zapobieganie nieetycznym zachowaniom względem bliskich członków rodziny.

Warto również zauważyć, że zmiany obejmują także sytuacje związane z dziedziczeniem ustawowym, w których spadek może przypaść dziadkom zmarłej osoby.

Chodzi o ograniczenie trzeciej grupy spadkobierców. Teraz jeżeli, któryś z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom w równych częściach. Natomiast jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyje, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy), a jeśli nie mają one prawa do spadku, to udział ten może przypaść pozostałym dziadkom. Wyłączeni z dziedziczenia będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy - cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia - podaje serwis gazetaprawna.pl

Co mają zmienić nowe przepisy?

Nowe przepisy mają na celu uproszczenie procesu dziedziczenia, poprzez znaczne zawężenie kręgu osób uprawnionych do spadku.

W rozprawie spadkowej wezmą udział tylko najbliżsi:

  • małżonek

  • dzieci

  • osoby adoptowane

  • rodzice i rodzeństwo zmarłego

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: