Termin złożenia tego wniosku jest kluczowy! Inaczej stracisz pieniądze

Zbliża się ostateczny termin składania wniosków o świadczenie 800 plus na kolejny okres. Rodziny, które chcą skorzystać z tego wsparcia, będą miały trzy miesiące na złożenie aplikacji. Przekroczenie tego terminu może prowadzić do opóźnień w wypłatach, a w niektórych przypadkach nawet do utraty części świadczeń.

Świadczenie 800 plus jest przyznawane na okres 12 miesięcy, po którym należy złożyć nowy wniosek, aby kontynuować jego otrzymywanie w kolejnym roku. Wnioski można składać w wyznaczonym do tego terminie. Dotrzymanie tego terminu zapewni ciągłość wypłat przez drugą połowę 2025 roku oraz pierwszą część 2026 roku.

Świadczenie 800 plus

Świadczenie 800 plus przysługuje rodzinom na każde dziecko poniżej 18. roku życia, niezależnie od dochodów.

ZOBACZ TAKŻE: Harmonogram dni wolnych od szkoły w 2025 roku! Termin wakacji zaskoczy uczniów!

Zgodnie z nowymi zasadami, od 1 stycznia 2024 roku świadczenie zostało podwyższone do 800 zł na dziecko, wcześniej wynosiło 500 zł.

Kto może ubiegać się o to świadczenie?

Świadczenie wychowawcze przysługuje, jeśli jesteś:

  • matką lub ojcem, opiekunem faktycznym dziecka, z którym mieszkasz i które utrzymujesz

  • opiekunem faktycznym, jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem i złożyłeś wniosek do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka

Jeżeli sprawujesz opiekę naprzemienną z drugim rodzicem na podstawie decyzji sądu, świadczenie może być przyznane obu rodzicom, każdemu z nich w wysokości połowy pełnej kwoty.

Świadczenie mogą również otrzymać:

  • opiekunowie prawni dziecka

  • rodzice zastępczy

  • osoby prowadzące rodzinny dom dziecka

  • dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz domów pomocy społecznej

Zdjęcie Termin złożenia tego wniosku jest kluczowy! Inaczej stracisz pieniądze #1

Jak złożyć wniosek?

Aby uzyskać świadczenie wychowawcze, musisz złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od Twojej sytuacji, wnioski mają różne numery:

  • Wniosek SW-R – jeśli jesteś matką lub ojcem dziecka,

  • Wniosek SW-O – jeśli jesteś opiekunem prawnym, faktycznym lub sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem,

  • Wniosek SW-D – jeśli pełnisz funkcję dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego lub domu pomocy społecznej.

Wszystkie wnioski muszą być składane wyłącznie w formie elektronicznej. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Jeśli jesteś rodzicem dziecka i posiadasz numer PESEL, możesz również składać wniosek SW-R przez:

  • aplikację mZUS

  • portal Emp@tia

  • swój bank

Jeśli wybierzesz opcję składania wniosku przez bank lub portal Emp@tia i nie masz konta na PUE ZUS, ZUS utworzy Ci profil na podstawie danych złożonego wniosku.

Jeżeli ubiegasz się o świadczenie na kilka dzieci w tej samej formie opieki (np. jako matka lub ojciec), wystarczy złożyć jeden wniosek.

Jednak jeśli sytuacja opieki nad dziećmi jest różna (np. jesteś rodzicem jednego dziecka, a opiekunem prawnym drugiego), będziesz musiał złożyć dwa odrębne wnioski – SW-R i SW-O.

Jaki jest termin składania wniosków?

Termin na złożenie odpowiedniego wniosku upływa 30 kwietnia 2025 r.

Jeśli złożymy je po tym terminie, wypłata świadczenia może się opóźnić.

W przypadku, gdy wniosek trafi do systemu dopiero w czerwcu, pierwszą wypłatę otrzymamy w lipcu wraz z wyrównaniem za czerwiec.

Jednak zbyt duże opóźnienie może skutkować utratą świadczenia za wcześniejsze miesiące.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: