Czy Kościół wprowadzi nowe zasady komunii świętej? Duchowny wyjaśnia

Kardynał Grzegorz Ryś odniósł się do pojawiających się w mediach informacji na temat zmian w zasadach przystępowania do Komunii Świętej przez osoby w małżeństwach mieszanych wyznaniowo. Czy takie zmiany zostaną wprowadzone do kościoła?

Duchowny wyjaśnił, że dokument synodalny nie przewiduje, aby małżeństwa tego typu mogły uczestniczyć w Eucharystii w kościołach, do których należą. Podkreślił, że rozważano kwestię wymiany duchowych darów, ale nie chodziło o wprowadzenie „gościnności eucharystycznej”.

„Gościnność eucharystyczna”

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski pojawiło się pytanie o to, czy lokalne parafie mogą decydować o udzielaniu Komunii Świętej wyznawcom innych wyznań chrześcijańskich, którzy pozostają w związkach z członkami danej wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE: Rusza nowy program rządowy dla uczniów! Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Kardynał Grzegorz Ryś jednoznacznie odniósł się do tego tematu, zaznaczając przy tym istotną różnicę między ideą wymiany duchowych darów a koncepcją „gościnności eucharystycznej”, która przewidywałaby taką możliwość.

Nie ma na razie żadnych nowych zasad sformułowanych przez synod w zakresie gościnności sakramentalnej. Rok temu, czyli nie na ostatnim posiedzeniu synodu, tylko na tym wcześniejszym, był sformułowany postulat, aby małżeństwa mieszane wyznaniowo mogły przystępować do Eucharystii (Komunii Świętej) w Kościołach, do których przynależą- powiedział kard. Ryś

Kardynał dodał, że propozycja ta była jedynie postulatem i nie była przedmiotem dyskusji podczas kolejnej sesji synodu.

Jakie decyzje podjęto podczas synodu?

Kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił, że podczas drugiej sesji synodu szeroko omawiano temat wymiany duchowych darów, ale zaznaczył, że kwestia „gościnności eucharystycznej” nie była częścią tej dyskusji.

Zdjęcie Czy Kościół wprowadzi nowe zasady komunii świętej? Duchowny wyjaśnia #1

Podkreślił, że na obecnym etapie nie ma mowy o takiej praktyce w dokumencie synodalnym.

Zwrócił uwagę, że papież Franciszek powołał dziesięć zespołów tematycznych, które będą działać do czerwca tego roku, a jednym z tych zespołów jest zespół zajmujący się ekumenizmem.

Kardynał przypomniał, że choć zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego biskup miejsca ma możliwość udzielenia zgody na przyjęcie Komunii Świętej przez osoby spoza Kościoła katolickiego, to jest to zgoda „jednorazowa i uzależniona od konkretnej sytuacji”.

Zaznaczył, że tego rodzaju decyzja nie stanowi ogólnej normy.

Warunki udzielania sakramentów katolickim wiernym przez szafarzy innych Kościołów

Ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady KEP ds. ekumenizmu, wyjaśnił, że katolicy mogą w określonych sytuacjach przystąpić do trzech sakramentów – pokuty, Eucharystii oraz namaszczenia chorych – w Kościołach prawosławnych, starożytnych Kościołach orientalnych (takich jak koptyjski, etiopski czy ormiański), Kościele Polskokatolickim oraz Kościele Starokatolickim Mariawitów.

Warunkiem takiej praktyki jest brak dostępu do katolickiego kapłana lub sytuacja, gdy uzyskanie takiej pomocy jest wyjątkowo trudne.

Ważne jest, aby nie była to decyzja wynikająca z obojętności na przynależność do Kościoła katolickiego ani z chęci wprowadzenia kogokolwiek w błąd co do swojej religijnej przynależności.

Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego

Kiedy katolicki kapłan może udzielić sakramentu osobom, które są innego wyznania?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, katoliccy kapłani mogą udzielić sakramentów, takich jak pokuta, Eucharystia i namaszczenie chorych, protestantom, jeśli zachodzi niebezpieczeństwo śmierci lub inna poważna potrzeba, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu.

Warunkiem jest, że osoba nie może udać się do swojego duchownego i sama prosi o sakramenty, a także jest odpowiednio przygotowana do ich przyjęcia oraz wyraża wiarę katolicką w odniesieniu do tych sakramentów.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: