Na konferencji prasowej przedstawicielki Ministerstwa Edukacji Narodowej omówiły planowane zmiany w polskich szkołach, które wejdą w życie od września 2025 roku. Jednym z poruszonych tematów była wprowadzenie nowego przedmiotu edukacji zdrowotnej.
- Czy edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym?
- Edukacja zdrowotna w szkołach od 2025 roku
- Kto będzie uczył tego przedmiotu w szkołach?
- Podzielone opinie na temat nowego przedmiotu
Czy edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym?
Barbara Nowacka, podczas konferencji prasowej, ogłosiła, że od 2025 roku edukacja zdrowotna stanie się przedmiotem nieobowiązkowym.
ZOBACZ TAKŻE: Rewolucja w zasiłkach dla bezrobotnych! Czy będą wyższe świadczenia i zniesienie kryterium?
To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość wyboru, czy chcą uczestniczyć w zajęciach z tego zakresu, co może spotkać się z różnorodnymi opiniami zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej decyzji.
[...] dla dobrego procesu wchodzenia tego przedmiotu w życie zrobimy ewaluację, w jaki sposób przedmiot jest realnie odbierany, w jaki sposób funkcjonuje, w jaki sposób nauczyciele, rodzice i młodzież z niego korzystają - przekazała ministra resortu edukacji
Edukacja zdrowotna w szkołach od 2025 roku
Barbara Nowacka zapowiedziała, że mimo iż edukacja zdrowotna od 2025 roku będzie przedmiotem nieobowiązkowym, zamierza aktywnie przekonywać rodziców, aby wysyłali swoje dzieci na te zajęcia.
Minister Edukacji podkreśliła, że podstawy programowe tego przedmiotu zostały opracowane z największą starannością i są najlepsze, jakie pojawiły się w ostatnich latach.
Według Nowackiej, kluczowe jest, aby dzieci miały dostęp do najnowszej wiedzy na temat zdrowia fizycznego i psychicznego, a także umiały radzić sobie w trudnych sytuacjach kryzysowych.
My musimy jako państwo dbać o to, aby dzieci miały dostęp do najnowszej wiedzy, do zdrowia, do zdrowia psychicznego, żeby umiały sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. Dlatego proponowaliśmy i proponujemy taki przedmiot - zapowiedziała Barbara Nowacka
Minister uważa, że profilaktyka jest kluczowa dla zapewnienia długiego i zdrowego życia, a szkoła to idealne miejsce do kształtowania zdrowych nawyków i stylu życia.
Przedmiot będzie nauczany zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych, dając uczniom szansę na zdobycie cennych umiejętności w zakresie dbania o swoje zdrowie.
Kto będzie uczył tego przedmiotu w szkołach?
Edukację zdrowotną będą mogli prowadzić nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psycholodzy, a także osoby, które ukończyły studia lub podyplomowe kursy z zakresu edukacji zdrowotnej i mają odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.
Podzielone opinie na temat nowego przedmiotu
Wprowadzenie edukacji zdrowotnej do szkół budzi podzielone opinie.
Przeciwnicy obawiają się braku odpowiednio przeszkolonych nauczycieli oraz powierzchownego podejścia do ważnych tematów.
Zwracają też uwagę, że program może nie uwzględniać lokalnych potrzeb uczniów. Istnieje obawa, że przedmiot stanie się formalnością bez rzeczywistego wpływu na młodzież.
Zwolennicy natomiast podkreślają, że edukacja zdrowotna to ważny krok ku świadomej edukacji, uwrażliwiającej młodzież na kwestie zdrowia psychicznego, stylu życia i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Źródło zdjęć: Canva, platforma X