Możliwe zmiany w wypłatach 800 plus. Część osób może stracić świadczenie

Program 800+ od lat stanowi istotne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci w Polsce. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy dotyczące konieczności zmian w jego funkcjonowaniu. Obecnie rząd analizuje propozycje modyfikacji zasad przyznawania świadczenia, które mogą wpłynąć szczególnie na cudzoziemców pobierających środki w Polsce.

Program Rodzina 500+ został wprowadzony w 2016 roku jako forma wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci. Świadczenie miało na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin oraz zachęcenie do zwiększenia dzietności w Polsce. Początkowo wynosiło 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w 2019 roku rozszerzono je na każde dziecko.

Od 1 stycznia 2024 roku program został zrewaloryzowany i świadczenie wzrosło do 800 zł na każde dziecko, co spotkało się zarówno z aprobatą, jak i krytyką. Program budził emocje od samego początku – dla jednych był to niezbędny instrument wsparcia, dla innych nadmierne obciążenie dla budżetu państwa.

Od momentu uruchomienia programu, nie tylko Polacy, ale także legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy mogą otrzymywać środki na wychowanie dzieci. Obejmuje to obywateli Unii Europejskiej, ale również Ukraińców, Białorusinów, Wietnamczyków i Rosjan.

Planowane zmiany 800 plus

Rządzący zapowiadają jednak zmiany w przepisach, które mają wpłynąć na sposób przyznawania świadczenia cudzoziemcom. Wśród propozycji pojawiła się konieczność zatrudnienia dla rodziców pobierających świadczenie.

Pomysł ten wysunął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, sugerując, że zmiany dotyczyłyby przede wszystkim Ukraińców. Sprawa została podjęta na szczeblu rządowym, a premier Donald Tusk potwierdził, że propozycja będzie analizowana:

Propozycja prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd.

Zmiany mają objąć wszystkich cudzoziemców, nie tylko Ukraińców, co może znacząco wpłynąć na sytuację tysięcy rodzin mieszkających w Polsce.

Najwięcej świadczeń dla Ukraińców

Statystyki pokazują, że najliczniejszą grupę cudzoziemców pobierających świadczenie stanowią obywatele Ukrainy – w 2023 roku było to 422,6 tys. dzieci. Możliwe zaostrzenie przepisów może więc dotyczyć głównie tej grupy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany miałyby wejść w życie, ale dyskusja na ten temat nabiera tempa i budzi liczne kontrowersje. Czy nowe zasady ograniczą wypłatę środków tylko do aktywnie pracujących cudzoziemców? Czas pokaże.

Zobacz także: Nowy program wsparcia od marca 2025 – sprawdź, czy masz prawo do świadczenia

źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: