Szykuje się reforma? Znane święto może zniknąć z listy dni wolnych!

W Polsce dni ustawowo wolne od pracy są ściśle określone przepisami, ale co jakiś czas pojawiają się propozycje ich modyfikacji. Tym razem na celowniku znalazły się Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego, które zawsze przypada w niedzielę.

Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, to jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie, obchodzone 50 dni po Wielkanocy. Upamiętnia ono zesłanie Ducha Świętego na apostołów, co według Nowego Testamentu dało początek działalności Kościoła. Jest to święto ruchome, które zawsze przypada w niedzielę i jest szczególnie ważne dla wyznawców katolicyzmu oraz prawosławia.

W Polsce Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w praktyce nie wpływają na dodatkowy odpoczynek dla większości pracowników, ponieważ zawsze wypadają w niedzielę. To właśnie ten aspekt stał się podstawą do propozycji usunięcia święta z listy dni wolnych.

Czy Zielone Świątki przestaną być dniem wolnym? Propozycja zmian

Na początku lutego 2024 roku sejmowa komisja ds. petycji rozpatrzyła wniosek dotyczący uchylenia Zielonych Świątek jako dnia wolnego od pracy. Pomysł ten został zgłoszony przez posła Marcina Józefaciuka z Koalicji Obywatelskiej.

Jego głównym argumentem było to, że święto zawsze przypada w niedzielę, która i tak jest dniem wolnym dla większości pracowników. W związku z tym zmiana miałaby jedynie charakter formalny i nie wpłynęłaby na realny czas pracy.

W ramach tej propozycji zaproponowano nowelizację ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Zmiana miałaby polegać na wykreśleniu dwóch przepisów:
Art. 1 pkt 1 lit. g – wskazującego na Zielone Świątki jako dzień wolny od pracy.
Art. 3 – który reguluje wykonanie ustawy przez premiera i ministrów.

Co zmiana oznacza dla pracowników?

Zgodnie z opinią sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, zniesienie Zielonych Świątek jako dnia wolnego nie wpłynie negatywnie na prawa pracowników.

 Osoby pracujące w niedziele i święta wciąż będą mogły odbierać inny dzień wolny zgodnie z art. 151¹¹ § 1 Kodeksu pracy.
 Wymiar czasu pracy pozostanie bez zmian, ponieważ jego redukcja o 8 godzin dotyczy tylko świąt przypadających w inne dni niż niedziela (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

W praktyce oznacza to, że usunięcie Zielonych Świątek z listy dni wolnych nie zwiększy obowiązkowego czasu pracy, a jedynie uprości przepisy dotyczące dni świątecznych.

Jaki będzie dalszy los tej propozycji?

Sejmowa komisja postanowiła nadać propozycji dalszy bieg. Decyzją posłów przygotowany zostanie projekt dezyderatu do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, co oznacza, że sprawa nie została jeszcze przesądzona.

Zmiana polegająca na usunięciu z wykazu dni wolnych od pracy tych świąt, które przypadają zawsze w niedzielę, nie wpłynie przy tym na przysługujące pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta uprawnienie do uzyskania innego dnia wolnego od pracy, które wynika z art. 15111 § 1 k.p. Nie wpłynie ona również na uprawnienia pracowników, którzy nie wykonują pracy w niedzielę, gdyż zgodnie z art. 130 § 2 k.p. wymiar czasu pracy jest obniżany o 8 godzin przez każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela - przekazało sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.

Jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie zmian, konieczne będzie przeprowadzenie procesu legislacyjnego, który może potrwać kilka miesięcy.

Zdjęcie Szykuje się reforma? Znane święto może zniknąć z listy dni wolnych! #1

Zobacz także: Wielki Piątek w 2025 roku wolny od pracy?

źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: