Od września 2026 roku we wszystkich parafiach w Polsce zostanie wprowadzony nowy model katechezy parafialnej. To odpowiedź Kościoła na zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie nauczania religii w szkołach. Jak zapowiedział biskup Artur Ważny, przewodniczący Zespołu Roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. Katechezy Parafialnej, przygotowania do tej reformy są już zaawansowane.
- Nowe podejście, nowe cele
- Zespół ekspertów i pięć filarów katechezy
- Katecheza dla każdego – nie tylko dla dzieci i młodzieży
- Nowe dokumenty, nowe ramy
- Pogłębienie wiary zamiast sprawdzianów
Nowe podejście, nowe cele
Zmiany te mają charakter systemowy i dotyczą formy, treści i celów katechez. W odróżnieniu od tradycyjnych lekcji religii, które skupiały się głównie na przekazie wiedzy, nowa katecheza parafialna ma przede wszystkim formować duchowo i pogłębiać wiarę uczestników. Proces ten będzie silnie powiązany z życiem sakramentalnym oraz praktyką codziennego chrześcijaństwa.
Zespół ekspertów i pięć filarów katechezy
Zespół opracowujący reformę tworzą znani polscy katechetycy, liturgiści, pastoralistów i osoby aktywnie działające w ewangelizacji. Obecnie prowadzone są prace nad pięcioma głównymi obszarami katechezy:
- chrzcielna – przygotowująca do przyjęcia chrztu,
- sakramentalna – dla dzieci i rodziców przygotowujących się do spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej,
- przed bierzmowaniem – pogłębiająca rozumienie darów Ducha Świętego,
- ewangelizacyjna – dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę z wiarą,
- oraz inspirowana katechumenatem z czasów starożytnego Kościoła, którego podstawą było głoszenie kerygmatu, czyli radosnej nowiny o zbawieniu w Jezusie.
"Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem, ewangelizacyjnej. Ważnym elementem każdej katechezy ma być głoszenie kerygmatu i inspirowanie się katechumenatem realizowanym w starożytności chrześcijańskiej"- mówi biskup Ważny.
Katecheza dla każdego – nie tylko dla dzieci i młodzieży
Co ważne, nowy model katechezy nie ogranicza się wyłącznie do uczniów. Adresowany jest do wszystkich wiernych – zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych. Celem jest stworzenie przestrzeni do rozwoju duchowego na każdym etapie życia i pomoc w świadomym przeżywaniu wiary.
Nowe dokumenty, nowe ramy
Katechezy będą realizowane w oparciu o Nowe Dyrektorium Katechetyczne oraz Nową Podstawę Programową dla Kościoła w Polsce. Te dokumenty mają stać się fundamentem do odnowy duszpasterskiej i bardziej osobistego przeżywania wiary przez wiernych. To kontynuacja idei, które pojawiły się już w dokumentach z 2001 roku, jednak teraz nabierają one konkretnego kształtu i aktualnego wymiaru.
Pogłębienie wiary zamiast sprawdzianów
Jak podkreślił bp Ważny, parafialna katecheza to nie tylko przygotowanie do sakramentów. To proces wtajemniczenia, który ma wprowadzać wiernych w głębię tajemnic zbawczych Jezusa i pomagać im zrozumieć ich znaczenie dla codziennego życia. Dzięki temu, katecheza ma nie być obowiązkiem, a żywą częścią wiary.
"Katecheza parafialna, będąc elementem procesu ewangelizacji, ma prowadzić do wprowadzenia w głębsze przeżywanie wiary dzieci, młodzieży i dorosłych, co nazywamy wtajemniczeniem, czyli prowadzeniem wiernych do udziału w tajemnicach zbawczych Jezusa i rozumienia ich znaczenia dla naszej codzienności. Zależnie od wieku i stopnia wiary, dla niektórych będzie to przygotowanie do świadomego przyjęcia sakramentów, a następnie stałego korzystania z nich".
Źródło zdjęć: Canva