ZUS przypomina rodzicom o ważnym terminie. Ci, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus, muszą złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku. Zwłoka oznacza opóźnienie w wypłacie pieniędzy, a w niektórych przypadkach również utratę części świadczenia za wcześniejsze miesiące. To ważna informacja dla wszystkich rodziców korzystających z programu.
- Nowy okres świadczeniowy 800 plus
- Gdzie i jak złożyć wniosek?
- Lepiej nie czekać do ostatniej chwili
- Nowe zasady 800 plus od czerwca 2025 roku
- Czy istnieje wyjątek od tej zasady?
Nowy okres świadczeniowy 800 plus
Obecny okres wypłat świadczenia 800 plus trwa od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Nowy cykl rozpocznie się dokładnie 1 czerwca 2025 roku. Aby zapewnić sobie płynność w otrzymywaniu świadczenia i nie mieć żadnych przerw w wypłatach, należy złożyć wniosek najpóźniej do końca kwietnia.
Złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza, że pieniądze będą wypłacane już od czerwca, bez żadnych opóźnień czy zaległości.
ZOBACZ TAKŻE: Jakie wsparcie przysługuje osobom niepełnosprawnym w 2025 roku? Nawet do 4 tys. zł miesięcznie!
Jeśli jednak rodzic spóźni się i złoży wniosek w maju, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem za czerwiec, ale dopiero do końca lipca.
W przypadku złożenia dokumentów w czerwcu, ZUS również wypłaci pieniądze z wyrównaniem za czerwiec, lecz dopiero do końca sierpnia.
Z kolei jeśli wniosek trafi do ZUS-u dopiero w lipcu, rodzic otrzyma świadczenie tylko od lipca i to dopiero do końca września.
Świadczenie za czerwiec w tym przypadku przepada. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku złożenia wniosku w sierpniu. ZUS wypłaci pieniądze tylko od sierpnia, najpóźniej do końca października.
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Do dyspozycji rodziców są cztery sposoby:
-
przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE/eZUS)
-
za pośrednictwem bankowości elektronicznej
-
przez portal Emp@tia
-
oraz za pomocą aplikacji mobilnej mZUS
Najwygodniejszą opcją jest aplikacja mZUS, gdzie można stworzyć nowy wniosek na podstawie danych z poprzedniego okresu.
System sam uzupełni większość informacji, a dane dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego zostaną automatycznie pobrane w kreatorze wniosku.
Lepiej nie czekać do ostatniej chwili
Chociaż ZUS przewiduje wypłaty z wyrównaniem, lepiej nie zwlekać.
Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje, że wypłata świadczenia rozpocznie się od czerwca i będzie realizowana bez opóźnień.
Cały proces zajmuje tylko kilka minut i można go zrealizować całkowicie online, bez konieczności wizyty w urzędzie.
Nowe zasady 800 plus od czerwca 2025 roku
Choć zmiany w przepisach dotyczących świadczenia 800 plus wprowadzono już w 2024 roku, to ich realne skutki odczuwalne będą dopiero od nowego okresu świadczeniowego, który rusza 1 czerwca 2025 roku.
Nowe zasady szczególnie istotne są dla rodzin z Ukrainy, bez ich spełnienia świadczenie po prostu nie zostanie przyznane.
Zgodnie z nowymi przepisami, dzieci z Ukrainy będą mogły nadal otrzymywać zarówno świadczenie 800 plus, jak i wypłatę w ramach programu Dobry Start, ale tylko pod jednym warunkiem, dziecko musi uczęszczać do polskiej szkoły.
Czy istnieje wyjątek od tej zasady?
Od tej zasady wprowadzono jednak wyjątek, obejmuje on uczniów kończących szkołę średnią w ukraińskim systemie edukacji.
Jeśli dziecko w roku szkolnym 2024/2025 uczęszcza do ostatniej klasy szkoły prowadzonej zgodnie z ukraińskim programem nauczania, nie będzie zobowiązane do przechodzenia do polskiej szkoły. Może dokończyć edukację w trybie zdalnym, bez ryzyka utraty świadczenia.
Źródło zdjęć: Canva