Ciepłe masy powietrza znad Afryki znów przynoszą do Polski niecodzienne zjawisko, saharyjski pył w atmosferze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed jego wysokim stężeniem w najbliższych dniach. Czym dokładnie jest saharyjski pył, skąd się bierze i czy należy się go obawiać?
- Saharyjski pył nad Polską. Kiedy stężenie będzie najwyższe i kto powinien uważać?
- Czy pył Saharyjski jest groźny dla naszego zdrowia?
- Jak powstaje saharyjski pył nad Europą?
- Jak długo potrwa obecność pyłu nad Polską?
Saharyjski pył nad Polską. Kiedy stężenie będzie najwyższe i kto powinien uważać?
Ciepłe powietrze znad Afryki niesie ze sobą nie tylko wyższe temperatury, ale także saharyjski pył. To naturalne i powtarzające się zjawisko atmosferyczne pojawia się w Polsce niemal co roku, zwłaszcza wiosną, gdy warunki sprzyjają jego transportowi z Afryki Północnej aż nad środkową Europę.
ZOBACZ TAKŻE: Zmieniasz partnerów, ale nie czujesz satysfakcji? Sprawdź, co może być przyczyną
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, największe stężenie pyłu znad Sahary wystąpi nad Polską w czwartek i piątek. Zgodnie z prognozami, obejmie on niemal cały kraj.
Czy pył Saharyjski jest groźny dla naszego zdrowia?
Choć obecność saharyjskiego pyłu może wywoływać niezwykłe efekty wizualne, takie jak złota poświata na niebie, mleczne zmętnienie powietrza czy zabrudzenia na samochodach. niesie też pewne ryzyka zdrowotne.
Eksperci ostrzegają, że osoby cierpiące na astmę, przewlekłe choroby płuc lub mające inne problemy z układem oddechowym, mogą w tym czasie odczuwać pogorszenie samopoczucia.
Drobne, zawieszone w powietrzu cząsteczki pyłu mogą bowiem podrażniać drogi oddechowe, szczególnie u osób wrażliwych. Dla większości populacji nie stanowi to jednak poważnego zagrożenia.
Jak powstaje saharyjski pył nad Europą?
Zjawisko to jak tłumaczy klimatolog prof. Anita Bokwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest w pełni naturalne i związane z typowymi procesami atmosferycznymi.
W okresie wiosennym silne wiatry nad Saharą unoszą do atmosfery drobny piasek i pył. Lekkie cząsteczki trafiają następnie do wyższych warstw atmosfery, skąd przy sprzyjających warunkach barycznych mogą być transportowane setki, a nawet tysiące kilometrów – aż nad Europę.
Drobiny te są tak lekkie, że bez trudu przekraczają nawet barierę górską, docierając do Polski i dalej, na północ kontynentu.
Gdy ich koncentracja w powietrzu rośnie, obserwujemy charakterystyczne „zamglenie” nieba, a na samochodach czy oknach mogą osiadać cienkie warstwy piaskowego osadu.
Jak długo potrwa obecność pyłu nad Polską?
Zjawisko nie trwa długo, pył zazwyczaj opada w ciągu kilku dni, choć jego obecność w atmosferze może być zauważalna przez 2–3 doby.
W tym czasie warto ograniczyć intensywną aktywność fizyczną na zewnątrz, zwłaszcza jeśli jesteś osobą z grupy ryzyka.
Zalecane jest również częstsze mycie szyb i karoserii samochodów, saharyjski pył potrafi być uciążliwy dla lakieru.
Pył znad Sahary to zjawisko fascynujące, ale i wymagające ostrożności. Choć nie zagraża bezpośrednio zdrowiu większości osób, może być dokuczliwy dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego.
Źródło zdjęć: Canva