Majówka 2025 zapowiada się wyjątkowo ciekawie pod względem organizacji czasu pracy. Wiele osób zastanawia się, czy przysługuje im dodatkowy dzień wolny, skoro święto 3 maja wypada w sobotę. Wyjaśniamy, co na ten temat mówi Kodeks pracy.
- Jak wygląda układ dni wolnych w majówkę 2025?
- Czy za święto przypadające w sobotę należy się dzień wolny?
- Kiedy można wykorzystać dodatkowy dzień wolny?
- Co z osobami pracującymi w soboty?
- Pamiętaj o tym
Jak wygląda układ dni wolnych w majówkę 2025?
W 2025 roku majówka rozpocznie się w czwartek 1 maja (Święto Pracy), natomiast Święto Konstytucji 3 Maja przypadnie na sobotę. W efekcie wielu pracowników zastanawia się, czy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego.
Kodeks pracy dokładnie określa zasady obniżania czasu pracy w przypadku świąt przypadających w dni inne niż niedziela — przypomina Onet.
Zgodnie z przepisami, gdy święto wypada w dzień roboczy inny niż niedziela, czas pracy w danym okresie rozliczeniowym powinien być obniżony o osiem godzin.
Czy za święto przypadające w sobotę należy się dzień wolny?
Odpowiedź brzmi: tak. Zgodnie z prawem, jeśli święto przypada na sobotę — a więc dzień wolny od pracy dla większości pracowników biurowych — pracodawca jest zobowiązany udzielić dodatkowego dnia wolnego.
Jeśli święto wypada w dzień inny niż niedziela, czas pracy zatrudnionych powinien zostać zmniejszony o osiem godzin, co oznacza dodatkowy dzień wolny — czytamy w wyjaśnieniach.
W praktyce oznacza to, że osoby zatrudnione na pełny etat otrzymają jeden dodatkowy dzień wolny, który powinny wykorzystać w tym samym okresie rozliczeniowym. Pracownicy na część etatu zyskają odpowiednią proporcjonalną liczbę godzin wolnego.
Kiedy można wykorzystać dodatkowy dzień wolny?
Decyzję o terminie odbioru dodatkowego dnia wolnego podejmuje pracodawca. Choć nie ma obowiązku konsultowania tej decyzji z pracownikami, wielu pracodawców bierze pod uwagę ich preferencje.
Dzień ten musi być wykorzystany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto — przypomina art. 130 § 3 Kodeksu pracy.
Wolne można więc odebrać zarówno przed, jak i po danym święcie, w zależności od potrzeb organizacyjnych firmy i uzgodnień z pracownikiem.
Co z osobami pracującymi w soboty?
Ważne jest, aby pamiętać, że dodatkowy dzień wolny przysługuje tylko tym pracownikom, dla których sobota jest standardowo dniem wolnym od pracy. Jeśli ktoś ma soboty wpisane w harmonogram pracy, po prostu nie będzie pracował w dniu święta i nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego do odebrania później.
Jeśli ktoś zgodnie z grafikiem pracuje także w soboty, to w dniu święta po prostu nie przyjdzie do pracy i nie musi odbierać wolnego w innym terminie — wyjaśnia Onet.
Pamiętaj o tym
Majówka 2025, mimo że święto 3 maja przypada na sobotę, przyniesie wielu pracownikom dodatkowy dzień wolny. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują dłuższy odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że decyzja o konkretnym terminie odbioru wolnego zależy od pracodawcy i powinna być dostosowana do zasad obowiązujących w firmie.
Źródło zdjęcia: Canva