Gigantyczna zmiana w mObywatelu!

Aplikacja mObywatel, która od lat ułatwia Polakom dostęp do cyfrowych usług publicznych, już wkrótce zostanie wzbogacona o kolejne funkcje. Rząd zapowiada kolejną aktualizację, która ma odpowiedzieć na potrzeby użytkowników i jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości tej popularnej platformy.

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki obywatele Polski mogą korzystać z dokumentów i usług administracyjnych. Dzięki niej w portfelu wystarczy mieć tylko smartfon – można bowiem okazać dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymację szkolną lub studencką bez potrzeby noszenia ich w wersji fizycznej. Narzędzie to zyskało ogromną popularność, bo upraszcza życie codzienne, przyspiesza wiele formalności i działa zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Z mObywatela można korzystać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS, a dostęp do aplikacji jest zabezpieczony hasłem, biometrią lub PIN-em. Obecnie aplikacja oferuje m.in. dostęp do mDowodu, recept elektronicznych, danych pojazdu, a także możliwość sprawdzenia punktów karnych czy zaświadczeń urzędowych. Co więcej, stale rozwijane są jej funkcjonalności, dzięki czemu aplikacja dynamicznie odpowiada na potrzeby obywateli.

Nowość w mObywatel

Wkrótce użytkownicy mObywatela mogą liczyć na kolejne praktyczne rozszerzenie funkcji. Jak poinformowali przedstawiciele rządu, aplikacja umożliwi dostęp do danych związanych z emeryturą. Chodzi nie tylko o informacje z ZUS, ale również o inne formy oszczędzania na przyszłość.

Wygodny i szybki dostęp do informacji o składkach zgromadzonych w ZUS oraz o prognozowanej emeryturze. Ale także informacji o środkach zgromadzonych w innych produktach emerytalnych takich jak IKE, IKZE, fundusze emerytalne. To wszystko będzie dostępne w jednym miejscu - w aplikacji mObywatel – napisał Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Nowa funkcja pozwoli użytkownikom w przejrzysty sposób kontrolować swoje finanse emerytalne, a wszystko to bez konieczności logowania się do wielu systemów i instytucji. To rozwiązanie, na które – według zapowiedzi – czekało wielu obywateli.

Warto przypomnieć, że wcześniej planowano stworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) jako odrębnej platformy służącej do przeglądania oszczędności emerytalnych. Obecny rząd jednak zmienia kurs i zamiast tworzyć nowy system od zera, decyduje się zintegrować te dane bezpośrednio w mObywatelu.

My po prostu dodamy funkcjonalność do mObywatela, praktycznie bez dodatkowych kosztów po stronie budżetu państwa. Projekt zmian i wdrożenie przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji – dodał Maciej Berek.

Projekt ustawy uchylającej poprzednie założenia związane z CIE został już przyjęty przez Stały Komitet Rządu, a jego rozpatrzenie przez rząd zaplanowano na wtorek, 20 maja 2025 roku.

Zobacz także: Czternasta emerytura nie tylko dla seniorów! We wrześniu trafi także do młodych do 25. roku życia

źródło zdjeć: Wikipedia Autorstwa Zespół Świadomości - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145579029

Udostępnij: