Kim jest Michał Probierz? [wiek, życie prywatne, kariera, selekcjoner]

Michał Probierz został wybrany na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, co spotkało się zarówno z uznaniem, jak i kontrowersjami w środowisku piłkarskim. To jeden z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Za sprawą swojego unikalnego podejścia do szkolenia i taktyki, Probierz był nazywany "polskim Guardiolą"

Michał Probierz został wybrany na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, co spotkało się zarówno z uznaniem, jak i kontrowersjami w środowisku piłkarskim. To jeden z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Za sprawą swojego unikalnego podejścia do szkolenia i taktyki, Probierz był nazywany "polskim Guardiolą".

Michał Probierz: wiek

Trener urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu, co oznacza, że niedługo przekroczy 50 rok życia. Niektórych z kolei interesuje, ile wynosi wzrost Michała Probierza, i nie ma potrzeby ukrywać tego faktu. Jego wzrost to 174 centymetry. Na stałe zamieszkuje Białystok.

Michał Probierz: życie prywatne

O życiu prywatnym nowego trenera nie ma zbyt wielu dostępnych informacji. Jednak można znaleźć doniesienia o jego rozwodzie. Według "Przeglądu Sportowego", Michał Probierz jest rodzicem trojga dzieci i ma dwoje wnucząt.

Michał Probierz: kariera

Kariera Michała Probierza jest niezwykle bogata i pełna osiągnięć. W trakcie swojej piłkarskiej kariery grał w wielu klubach, zanim zdecydował się na przekształcenie się w grającego trenera podczas swojego pobytu w SG Wattenscheid 09. Niestety, jego karierę na boisku przerwała kontuzja, która miała miejsce, gdy miał 33 lata.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Probierz rozpoczął karierę trenerską. Najpierw prowadził Polonię Bytom (2005-06), a po roku pracy objął drużynę Widzewa Łódź. Pod jego wodzą drużyna utrzymała się w Ekstraklasie podczas pierwszego sezonu po powrocie zespołu do najwyższej ligi. Następnie powrócił do Bytomia, gdzie przyczynił się do utrzymania drużyny w Ekstraklasie.

W latach 2008-2011 Michał Probierz był trenerem Jagiellonii Białystok, a w sezonie 2009/10 zdobył z zespołem Puchar i Superpuchar Polski. Dzięki zajęciu czwartego miejsca w tabeli, zespół miał szansę rywalizować w europejskich pucharach, chociaż odpadł po spotkaniu z Arisem Saloniki.

Od 4 lipca 2022 roku do 19 września 2023 roku Probierz prowadził reprezentację U-21, osiągając udane rezultaty na początek eliminacji do młodzieżowego Euro. Aktualnie głównym celem trenera jest dążenie do awansu na Euro 2024 w Niemczech.

Michał Probierz: selekcjoner

Nowy selekcjoner dołączył do kadry narodowej w lipcu ubiegłego roku, obejmując stanowisko trenera reprezentacji U-21. W ciągu tego czasu zdołał poprowadzić drużynę w 10 meczach. Wyniki jego pracy były imponujące, z pięcioma zwycięstwami, w tym dwoma w eliminacjach mistrzostw Europy, trzema remisami i dwoma porażkami.

Warto dodać, że już kilka miesięcy temu Michał Probierz był rozważany jako potencjalny kandydat do objęcia seniorskiej kadry po Czesławie Michniewiczu, a później także jako asystent głównego trenera.

Współpraca między Probierzem a prezesem PZPN, Cezarym Kuleszą, ma długą historię sięgającą 2008 roku, kiedy obaj pracowali w Jagiellonii Białystok. Probierz pełnił rolę trenera, a Kulesza był doradcą ds. sportowych i prokurentem klubu. W tym okresie klub osiągnął swoje największe sukcesy, w tym zdobycie Pucharu Polski w sezonie 2009/10 oraz Superpuchar Polski. Jagiellonia zadebiutowała także w europejskich pucharach, docierając do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy, gdzie niestety odpadła po meczu z Arisem Saloniki. Sezon ligowy 2010/11 zakończyli na czwartym miejscu, co dało kolejną szansę w kwalifikacjach do Ligi Europy.

W okresie od 2017 do 2021 roku Michał Probierz był związany z Cracovią. W ciągu tych czterech lat pełnił także funkcję wiceprezesa klubu, co pozwoliło mu jeszcze bardziej wpłynąć na działanie drużyny. Okres ten okazał się być bardzo udany dla niego oraz klubu. W sezonie 2019/20 osiągnął znaczący sukces, zdobywając Puchar Polski, a kilka tygodni później dołożył do tego Superpuchar Polski. Dla drużyny z Krakowa były to pierwsze trofea od roku 1948.

Michał Probierz: cięta riposta

Probierz jako trener zasłynął z barwnej mowy i ciętych ripost, co przyniosło mu zarówno zwolenników, jak i krytyków. To on jest autorem słów, że dla polskich klubów awans do europejskich pucharów jest jak "powitanie z nieznaną przyszłością", wyrażając w ten sposób swoje podejście do trudności, z jakimi stykają się drużyny w tych rozgrywkach.

Jednocześnie apelował o większe uznanie dla pracy trenerów w polskim futbolu, mówiąc:

"W Polsce trener powinien trzymać podpisany kontrakt w jednej ręce, a walizkę w drugiej. Zawsze jesteśmy gotowi na odjazd, choć nie każdy trener zdaje sobie z tego sprawę".

Jego kolorowy język miał również wpływ na jego przydomek, "polski Guardiola", który powstał w dużej mierze ze względu na podobieństwo fizyczne do słynnego hiszpańskiego szkoleniowca.

Do historii przeszła także konferencja prasowa z 2017 roku, która miała miejsce przed spotkaniem z Lechem. Szkoleniowiec pojawił się na niej z... doniczką i wykorzystał roślinę jako metaforę procesu budowy drużyny. Wsypując kamyczek do ogródka polskiej piłki, tłumaczył:

Zobaczymy, może za pięć minut coś wyrośnie. Nie rośnie. Od 20 lat walczę o szkolenie, o polskich trenerów i cały czas się robi ze mnie debila. Do trenerów trzeba mieć cierpliwość. To zupełnie jak z roślinami, które tak ochoczo pielęgnujemy. My przecież nie jesteśmy debilami, a polska myśl szkoleniowa nie jest gorsza od zachodniej. Tylko dajcie nam czas i warunki do pracy”

Charakter Michała Probierza może stanowić jego zaletę w relacjach z piłkarzami reprezentacji, szczególnie że sam kiedyś był zawodnikiem i zrozumie perspektywę funkcjonowania w szatni. Karierę piłkarską rozpoczął w Łagiewnikach Bytom, a następnie reprezentował polskie kluby takie jak Polonia Bytom, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin i Widzew Łódź. W Ekstraklasie zanotował 182 występy.

W latach 1993-95 miał okazję grać w niemieckim KFC Uerdingen, gdzie trzy razy pojawił się na boisku Bundesligi. Ma także na swoim koncie jeden występ w reprezentacji Polski do lat 21.

 

 

 

 

 

Udostępnij: