Poznaj wyniki najdłużej trwającego w historii badania i dowiedz się, Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Jakie czynniki wpływają na satysfakcję i zadowolenie z życia? Niektóre mogą Cię zaskoczyć!
- Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?
- Poznaj wyniki trwającego ponad 75 lat badania
- Dobre życie oparte jest na dobrych związkach
Badania nad szczęściem „The Harvard Study of Adult Development”
Trwające ponad 75 lat badanie „The Harvard Study of Adult Development” przeprowadzane przez cztery pokolenia naukowców z Harvardu, pozwoliło uzyskać odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań: ”co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?”. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!
Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?
Od 1938 roku przez ponad 75 lat badacze śledzili losy 724 mężczyzn, rok po roku pytając ich zdrowie, rodzinę i pracę. Pierwsza grupa badanych składała się z mężczyzn studiujących na drugim roku na Uniwersytecie Harvarda, którym dobrze się wiodło. Natomiast drugą grupę stanowili chłopcy z najbiedniejszych dzielnic Bostonu.
Naukowcy sprawdzali wyniki badań mężczyzn, skanowali ich mózgi, przeprowadzali wywiady z nimi oraz ich najbliższymi. Przez te wszystkie lata losy badanych potoczyły się w różnych kierunkach, a około 60 z 724 osób biorących udział w badaniu wciąż żyje.
Poznaj wyniki trwającego ponad 75 lat badania
Najprostszy przekaz, jaki wyłania się z tych 75 lat badań jest taki, że „dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi”.
Badani, którzy mają lepszy kontakt z innymi, są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani.
Przede wszystkim liczy się jakość bliskich relacji z innymi. Życie w zgodzie i dobrych stosunkach małżeńskich pozytywnie wpływa na zdrowie. Natomiast częste i kłótnie i nieporozumienia przez lata, mogą być gorsze dla stanu zdrowia, niż rozwód.
Badania potwierdziły, że dobre związki mogły nawet chronić przed problemami związanymi ze starzeniem się. Jeśli badani po 80-tce wiedzieli, że mogą liczyć na swoją drugą połowę, ich pamięć i wspomnienia pozostawały wyraźniejsze przez dłuższy czas, niż u osób które były samotne.
Samotność z kolei okazała się bardzo zgubna i toksyczna. Ludzie samotni byli mniej szczęśliwi, szybciej podupadali na zdrowiu, ich umysł pracował gorzej i żyli krócej.
Dobre życie oparte jest na dobrych związkach
Z tych najdłużej prowadzonych w historii badań, wysnuł się jeden ważny wniosek: udane związki są dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazało się, że „dobre życie oparte jest na dobrych związkach”.
DZ