Niektórzy uważają, że przytulanie ma terapeutyczną moc. Dotyk może być wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. Wpływa na nasze samopoczucie. Pozytywna moc przytulania poparta jest licznymi badaniami naukowymi.
Dotyk to nasze pierwsze narzędzie do kontaktu ze światem. Jest pierwszym sposobem komunikacji po urodzeniu.
Dobroczynny wpływ hormonów…
Pozytywny wpływ przytulania związany jest z działaniem oksytocyny. Zwana jest ona również hormonem przywiązania i dotyku. Podczas przytulania wydziela się jej duża ilość, która przyczynia się do spadku napięcia, utrzymywanego przez hormon stresu –kortyzol.
Oksytocyna zmniejsza również apetyt oraz ochotę na alkohol i narkotyki, w szczególności u osób uzależnionych.
Podczas przytulania poza oksytocyną w organizmie wydziela się także serotonina i dopamina, które przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia. Serotonina nie bez powodu nazywana jest hormonem szczęścia.
Przytulanie pobudza zespół wyspecjalizowanych nerwów, które wysyłają impulsy do mózgu i stymulują uwalnianie endorfin, neuroprzekaźników.
Pozytywne aspekty przytulania
Przytulanie wzmacnia relacje, zacieśnia więzy. Buduje zaufanie i daje bezpieczeństwo emocjonalne.
Mówi się, że pozytywnie wpływa na system odpornościowy. Dzięki wysokiemu stężeniu oksytocyny organizm łatwiej radzi sobie z infekcjami.
Nacisk na mostek uruchamia splot słoneczny, który stymuluje grasicę odpowiedzialną za równowagę w produkcji białych krwinek w organizmie.
Regularne przytulanie wpływa na mniejszą liczbę przeziębień i infekcji dróg oddechowych.
Badania pokazują, że może także pozytywnie wpływać na leczenie nadciśnienia lub astmy.
Regularne przytulanie rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, koi nerwy, dodaje energii oraz reguluje oddech.
Hormon oksytocyny może niwelować lęk społeczny, gdyż stajemy się bardziej otwarci.
Dotyk, a co za tym idzie przytulanie, ma na człowieka działanie kojące, uspokajające, przynosi ulgę. Potrafi znacząco obniżyć napięcie.
Przytulanie przed snem pomaga wyciszyć organizm nabodźcowany po całym dniu.
Ponadto przytulanie podnosi poczucie własnej wartości, atrakcyjności, zwiększa pewność siebie.
Amerykańska psychoterapeutka rodzinna Virginia Satir stwierdziła, że „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”.
Gest przytulania doczekał się nawet swojego święta! Międzynarodowy Dzień Przytulania odchodzimy 24 czerwca i 31 stycznia.
Nie należy wstydzić się okazywania uczuć. Przytulanie jest wskazane dla osób w każdym wieku, niezależnie od sytuacji. Czasem przytulenie daje więcej niż tysiąc słów! Dotyk jest najważniejszy w komunikacji pozawerbalnej. Przytulanie ma istotną wartość komunikacyjną.
MP