Jakie 4 sposoby na szczęście wymieniają neurobiolodzy? Sprawdź!

Alex Korb jest neurobiologiem, który poświęcił się badaniom ludzkiego mózgu pod kątem szczęścia. Jego badania miały na celu sprawdzenie, czy są czynniki pobudzające organizm do większej produkcji serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Wszystkie sposoby są na wyciągnięcie ręki. O czym mowa?

Jakie 4 sposoby na szczęście wymieniają neurobiolodzy? Sprawdź!

1. Naucz się wyrażać trudne emocje

Cięższe chwile towarzyszą każdemu z nas, a co za nimi idzie - trudne i nieprzyjemne emocje. Niestety naszym naturalnym odruchem jest próba ucieczki od nich. Nic bardziej mylnego. Powinieneś pozwolić im się zamanifestować, ponieważ już podczas mówienia o trudnych emocjach w mózgu aktywuje się brzuszno-boczna kora przedczołowa - obszar odpowiadający za poczucie spokoju.

2. Unikaj odrzucenia

Odrzucenie "boli nas" psychicznie. Im więcej kontaktu z bliskimi nam osobami i im silniejsze więzi nas z nimi łączą, tym więcej oksytocyny - neuroprzekaźnika, którego rolą jest odczuwanie miłości i błogości. Bliskie kontakty powodują również mniej impulsów niepokoju w zakręcie kory obręczy. Podsumowując - nawiązuj i pielęgnuj relacje z ludźmi wokół siebie.

3. Wdzięczność

Każdy z nas ma możliwość zadbania o samego siebie. Jednym ze sposobów na szczęście polecanych przez Alexa Korba jest wyrażanie wdzięczności. Docenienie kogoś za nawet drobną rzecz wpływa korzystnie na gospodarkę biochemiczną w mózgu. Wdzięczność sprawi, że nasze ciało i umysł doświadczą spokoju i radości już na poziomie komórkowym, a hormony szczęścia - serotonina i dopamina - "zaleją nam mózg".

4. Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji zmniejsza aktywność prążkowia i pozytywnie wpływa na układ limbiczny. Dzięki temu czujemy się spokojniejsi i nie mamy skłonności do impulsywnych reakcji. Szczególnie kiedy wiemy, że musimy nieuchronnie podjąć pewną decyzję nie ma co zwlekać - dobrze wpłynie to na nasze poczucie szczęścia i "zdejmie kamień z serca".

NB

Udostępnij: