Dlaczego samotność nie jest taka zła?

Bardzo często słyszy się i mówi się, że samotność jest czymś najgorszym, co jest w stanie spotkać człowieka. Nie mamy się do kogo odezwać, wciąż patrzymy w sufit, a przy okazji zastanawiamy się czy to życie posiada jakiś sens. Jak jednak mało zauważamy lub nie zamierzamy zauważyć; samotność potrafi być naprawdę fajną sprawą, kiedy zwrócimy na nią uwagę z innej perspektywy.

Masz czas tylko dla siebie 

Kiedy jesteśmy samotni, mamy więcej czasu dla siebie, który może okazać się bardzo cenny, np. jeśli planujemy rozwój kariery zawodowej bądź naukowej. Jesteśmy w stanie dokonać więcej i uczynić więcej. Pomaga to ponadto w tym, iż nie musimy dochodzić do żadnego konsensusu – sami ze sobą dogadamy się najlepiej. Warto też wspomnieć o swobodzie w osiąganiu tego, co musielibyśmy osiągać wspólnie, np. oszczędności, wyjazdy, plany na dalsza przyszłość.

Mniejszy stres

Największym plusem jest na pewno to, że nie musimy martwić się o inną osobę – nie przywiązujemy się. Możemy całkowicie skupić się na sobie, co pomaga nam jeszcze bardziej osiągnąć pewne rzeczy. Poza tym mamy o połowę mniej stresu niż byśmy mieli, posiadając, np. dziewczynę, żonę, kochankę, przyjaciółkę, przyjaciela, chłopaka. Wygląda na to, iż byłaby to nawet lepsza perspektywa.

Szybsze ogarnianie spraw 

Dosłownie wszystko da się załatwiać bez konsultacji i zbędnego tłumaczenia się: nie trzeba zwracać uwagi na budżet domowy, który zależy tylko i wyłącznie od nas; wykręcani i wkręcanie żarówek staje się chęcią a nie przymusem, ponadto możemy wszystko lepiej ogarnąć i zorganizować – a to już ogromny pozytyw.

Brak ograniczeń w relacjach społecznych 

Nie posiadanie bliskiej osoby, powoduje bardzo fajną rzecz; nie musimy tłumaczyć się z tego gdzie wychodzimy oraz z kim. Dosłownie wszystko mamy pod prywatną kontrolą, a zatem od nas zależy, o której wrócimy, kogo poznamy i jakie będzie to miało wszystko powody. Dosłownie nie posiadamy ograniczeń oraz mamy prostszą drogę ku samorozwojowi. Mimo wszystko te rzeczy są subiektywnymi wskazaniami oraz tylko i wyłącznie niektórymi rzeczami, jakie możemy robić w samotności. Nie oznacza to oczywiście, że musimy być samotni, gdyż jest to opłacalne. Bardziej chodzi o to, aby szukać plusów w każdej sytuacji.

B.J

Udostępnij: