Pogódź się z samym sobą

Kiedy życie stawia nas w podbramkowych sytuacjach, przeważnie uważamy, że coś jest z nami nie tak. Staramy się zmieniać, przekształcamy swoje zachowania oraz nawyki, jednakże czujemy się jeszcze gorzej niż poprzednio – zanim zaczęliśmy rekonstruować samych siebie. Pozostaje więc pytanie, dlaczego tak jest? Być może należy w końcu pogodzić się z samym sobą?

Czym jest zgoda z samym sobą?

Pogodzenie się z samym sobą następuje wtedy, kiedy postrzegamy swoje wady i niedoskonałości, ale nie staramy się ich zmieniać na zasadzie, iż musimy to zrobić, lecz bardziej zaczynamy to wszystko akceptować i racjonalnie podchodzić do sprawy – cenimy siebie. Poza tym, warto także wspomnieć i swoich zainteresowaniach, pasjach i zawodzie. Jeśli zaakceptujemy, że to, co robimy jest dobre i nam służy, wtedy będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, iż osiągnęliśmy zgodę z samym sobą.

Środki, jakie należy podjąć

W przypadku tego typu problemu warto udać się do specjalisty, ale nie w celu wyleczenia, bo tutaj sukces leży tylko i wyłącznie po naszej stronie. My powinniśmy dostać tylko wskazówki, które pomogą nam sobie poradzić z całą sprawą. W takim wypadku na sto procent powiemy sobie, że zmieniliśmy się na lepsze dzięki własnym, prywatnym, trudnym wysiłkom. Trzeba odczuwać satysfakcję z życia. Medytacja i ćwiczenia relaksujące także powinny pomóc albo dadzą nam konkretny schemat do działania, szczególnie gdy zostaniemy sam na sam z naszymi myślami i przekonaniami; poobserwujemy się, żeby ostatecznie wysnuć potrzebne, niezbędne wnioski. Stawianie się z ciężką sprawą też może być bardzo pomocne, gdyż wyprowadzi nas z stereotypów i lęków przed samym lękiem.

Co nam to da?

Działania takie dadzą nam przede wszystkim spokój i większą swobodę, która pozwoli nam szerzej spojrzeć na rzeczywistość, w której się znaleźliśmy. Właśnie w takich okolicznościach odczujemy, iż powinniśmy w końcu pogodzić się ze sobą, ponieważ tylko w ten sposób odzyskamy spokój oraz wolność, jaką po przepracowaniu będzie ciężko nam odebrać.

B.J

Udostępnij: